Hořicko - Sociální služby - Žádosti o místo v domově důchodců vyhoví v Pace do měsíce, Sobota 13. července 2024 
Sociální služby
 Ústav sociální péče pro tělesně postižené


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
30.8.2010 - www.jicinsko.cz
Žádosti o místo v domově důchodců vyhoví v Pace do měsíce,

Přibližně jeden měsíc, tak dlouho prý trvá, než město vyhoví žádosti o umístění do domova důchodců. Tvrdí to novopacký starosta Josef Cogan na základě zprávy, kterou předložil Ústav sociálních služeb města. Z ní také vyplývá, že domov pro seniory má kapacitu třiašedesát lůžek a že věkový průměr jeho obyvatel vychází za první pololetí na 82,24 roku.

„Z dlouhodobého hlediska je vidět, že ve složení klientů domova pro seniory dochází k určitým změnám. Je tam posun jak směrem k vyššímu věkovému průměru, tak se zvyšuje i počet obyvatel, kteří s ohledem na svůj zdravotní stav čerpají příspěvky na péči třetího a čtvrtého stupně závislosti,“ konstatuje packý starosta Josef Cogan.

Ten tvrdí, že současný systém výběru nových obyvatel DD vychází z koncepce, která by měla zaručit, že se do domova nejpozději do měsíce od podání žádosti dostanou lidé, u kterých dochází k rapidnímu zhoršení zdravotního stavu, a kdy už ani nejbližší rodina se o ně nemůže postarat.

„Domov pro seniory nevnímáme jako penzion, ale jako sociálně-zdravotnické zařízení. Proto chceme, aby se tam přednostně dostávali lidé, kteří mají přiznaný třetí nebo čtvrtý stupeň závislosti na péči, protože bez celodenní pomoci jiných lidí se už neobejdou. Kdežto v případě prvního a nebo i druhého stupně lze za pomoci rodiny či terénních pečovatelek zajistit, aby člověk vedl relativně ještě samostatný život ve svém domácím prostředí. Pokud je to možné, tak je pro člověka nejlepší, když může co nejdéle zůstat ve svém přirozeném prostředí. Veřejný sektor by měl přijít na pomoc, jakmile to už možné není,“ míní starosta.

Cogan připouští, že město eviduje převis poptávky nad nabídkou volných lůžek, ale klienty s vážným zdravotním stavem může domov důchodců přijmout zhruba do jednoho měsíce od podání žádosti. „Zpravidla se nám daří měsíční lhůtu dodržet. Neexistuje totiž klasický pořadník, u každého případu se komise rozhoduje podle aktuální diagnózy lékaře, stupně závislosti na péči a několika dalších podmínek. Podmínky pro přijetí jsme schválili už před časem, mimo jiné i proto, aby vyřizování žádostí bylo transparentní,“ řekl Cogan.

Dodal, že téměř 180 obyvatel ve Staré a Nové Pace využívá také pomoci pracovníků terénní pečovatelské služby, která starším a hendikepovaným lidem nabízí například dovoz obědů a nákupů, případně pomáhá klientům s udržováním jejich domácností, praním a žehlením, s úkony osobní hygieny či s doprovodem k lékařskému vyšetření. (jn)