Hořicko - Sociální služby - Hořický Klub Duha zahájil činnost Pátek 14. června 2024 
Sociální služby
 Ústav sociální péče pro tělesně postižené


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořický Klub Duha zahájil činnost

SÍDLO O.S. DUHA se nachází v areálu hořické nemocnice. Kromě sesterny a místností s pomůckami je zde prostor určený pro setkávání s rodinami. Centrum hospicové péče vlastní velké množství pomůcek od koncentrátorů kyslíku až po polohovací postele

V úterý 4.prosince zahájil svou činnost Klub Duha, který nyní funguje při hořickém hospicu pro onkologicky nemocné pacienty. Základní myšlenka spočívá v tom sdružit nevyléčitelně nemocné pacienty a poskytnout jim důstojný konec života.

„Byla to zatím taková předběžná akce. Stále se dokončují detaily. Plné služby začneme poskytovat na konci prosince," oznámila pracovnice zařízení Magdaléna Kolátorová. Sponzory projektu jsou Nadace ČEZ, Program rozvoje venkova Státního zemědelského intervenčního fondu a Nadace dobré dílo sester sv. Karla Boromejského.

Nový klub bude pojímat přednáškovou místnost pro místní žáky i gymnazisty, kteří se tak budou moci více seznámit s problematikou rakoviny, společenskou místnost pro nemocné a samozřejmě centrum odborného poradenství. Rodiny a nemocní samotní se tak budou moci podporovat navzájem a hledat způsoby, jak žít s vědomím těžké nemoci.

„Byli bychom rádi, kdybychom se přiblížili veřejnosti a zapsali do jejího povědomí tematiku dobrého umírání. Aby to lidé nechápali jako něco nepřirozeného či odpudivého a takto nemocných spoluobčanů se neštítili," přiblížila základní ideu Magdaléna Kolátorová.

Hospic v Hořicích funguje už tři roky. Za tu dobu jeho klientela čítala 61 pacientů. Magdaléna Kolátorová poněkud skromně dodává, že se to nezdá jako vysoké číslo.

„Ale představte si pod tím 61 rozličných, jedinečných lidských osudů a stejný počet těžce zkoušených rodin. Docházelo i k neuvěřitelným věcem. Umírání totiž dokáže paradoxně mnohé vyléčit. Byla jsem svědkem okamžiku, kdy rodiny znenadání dokázaly vyřešit letité konflikty a usmířit se. Chceme podporovat rodiny, aby se nemocných členů nestranily," vysvětlila.

Autor: Jan Jireš


Klub DUHA