Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hospicové sdružení Duha získá část hořické nemocnice Sobota 2. července 2022 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hospicové sdružení Duha získá část hořické nemocnice

Hospicové sdružení Duha, které jako první v regionu začalo letos na jaře nabízet domácí hospicovou péči, získá do pronájmu jeden z pavilonů hořické nemocnice. Sdružení tak získá i zázemí, které potřebuje kvůli dalšímu rozšiřování služeb, jež poskytuje pacientům v nejtěžších stadiích nevyléčitelných nemocí. Návrh dlouhodobé nájemní smlouvy však vyvolal napětí na radnici.

„Nájem se vztahuje k jednomu z objektů v areálu nemocnice, který je v současnosti využíván jen částečně. V první fázi by tam vzniklo kontaktní místo s půjčovnou pomůcek,“ sdělil místostarosta Jaroslav Vácha, který je zároveň členem sdružení Duha. To by však chtělo v blízké době požádat o dotaci na úpravy budovy, kde by měly vzniknout takzvané rodinné pokoje. Lékaři a další dobrovolníci ze sdružení poskytují zatím v Hořicích a okolí onkologickým pacientům a jejich rodinám domácí, tedy mobilní hospicovou péči.

„Rodinné pokoje jsou mezistupněm mezi domácí péčí a kamenným hospicem. Dnes je to poměrně propagovaná a prosazovaná varianta, protože je levnější. Jde o bezbariérové zařízení, které umožní těžce nemocnému člověku strávit poslední období života nikoliv v nemocnici, ale v prostředí, které je civilnější a navozuje domácí atmosféru a kde může být se svými příbuznými a blízkými, kteří se tam o něj mohou starat,“ vysvětluje Vácha.

Hospicové sdružení k tomu chce zároveň nabízet i odbornou pomoc, radu a také pomůcky, například polohovací postele či chemické toalety.

Návrh nájemní smlouvy, který v pondělí projednávalo hořické zastupitelstvo, však vyvolal řadu ostrých polemik. Nakonec jej zastupitelé podpořili, ale výhrady k němu zůstávají, některé požadavky ze strany sdružení mohou být prý totiž v rozporu se zákonem. Návrh počítal s platností smlouvy na dobu dvaceti let, s pětiletou výpovědní lhůtou. Sdružení chce také získat možnost část prostor nemocnice pronajímat dalším zájemcům.

„Došlo k nepochopení celé situace, rada od počátku návrh sdružení podporuje, akorát jsme nemohli ze zákona vyhovět v některých bodech, které ve smlouvě sdružení požaduje,“ prohlásil starosta Ivan Doležal. „Já sám klidně půjdu sloužit jako dobrovolník a budu se věnovat péči nemocným lidem, proto mě mrzelo, že došlo k naprosto zbytečné a emocemi naplněné polemice při projednávání,“ tvrdí starosta.

Druhá strana však návrh obhajuje, i když připouští, že byl předložen narychlo.

„Bylo to poslední předprázdninové zasedání zastupitelstva a my se chystáme do září požádat o dotaci a právě k tomu potřebujeme smlouvu, abychom prokázali, že k objektu máme nějaký konkrétní, třeba nájemní vztah. Takže proto jsme museli návrh smlouvy připravit narychlo. Zároveň jsme také chtěli vědět, jaký názor zastupitelé a vůbec občané na celou věc mají,“ hájí postup Vácha.

V jaké podobě bude nakonec smlouva schválena, rozhodne podle starosty ředitel nemocnice Petr Adámek, do jehož kompetence záležitost o pronájmu části nemocničních prostor spadá. Radnice jako zřizovatel k tomu dává souhlas. Zastupitelstvo přitom podpořilo myšlenku, aby nájemní smlouva byla schválena na patnáct let.

„Nájemní smlouva zatím nemá konečnou podobu, v nejbližších dnech bude ještě upřesněna. Je tam prostor pro jednání z obou stran. Může tam tedy dojít i k určitým úpravám jejího znění, než které bylo původně prezentováno,“ uvedl zatím bez bližších podrobností ředitel městské nemocnice Adámek. (jn)