Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - V Hořicích odkryli pod zemí ulici židů Čtvrtek 28. března 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Hořicích odkryli pod zemí ulici židů

Mince z doby husitské, keramiku ze začátku 14. století, kdy bylo město založeno, a další historické cennosti našli archeologové na místě, kde by měl příští rok vyrůst potravinový market.

Šest židovských domů krok po kroku odkrývají archeologové pod dohledem Evy Ulrychové z jičínského muzea. Ta už prozkoumala všechny dostupné materiály a zjistila, že mnoho nálezů pochází i z 16. století. V roce 1524 přišli židé do Hořic a usadili se v nynější Karlově ulici (tehdejší Židovská). Jejich přítomnost dokládá i nedaleká synagoga a Hirschova vila.

„Víme, že tu byly dvě hospody, pekárna i kovárna. Po druhé světové válce se sem už ale nikdo z židů nevrátil,“ vysvětlila historické souvislosti Eva Ulrychová. Podle ní jsou zde i důkazy (jako je přítomnost jílu), že Karlova ulice byla korytem, jímž původně tekla voda z nedalekého pramene a byla zdrojem pro ty, kteří zde žili.

Záchranný výzkum je v plném proudu a dříve než na konci tohoto roku pravděpodobně neskončí. Nejstarší předměty, které byly dosud objeveny, jsou střepy z takzvané redukčně pálené neboli zakuřované keramiky. „Ta souvisí se založením města v první čtvrtině 14. století. Řada předmětů je tu z 15. století, například džbán a mince z bílého kovu, ze stříbra a mědi se lvem z doby husitské,“ řekla archeoložka a dodala, že dále našli úlomky železa a bronzu, klíče, železná rydla, části dalších nástrojů i mince Leopolda I. z konce 17. století.

Sedmý židovský dům se nachází za plotem plánované stavby, ale tam odborníci nemají přístup. Takové jednání jasně stanovuje zákon. „My smíme prozkoumat pouze ty části, kde se chystá stavba. To znamená, že i tady kopeme jen na místě, kde bude budova marketu,“ vysvětlila Eva Ulrychová s tím, že v prostoru parkoviště proběhne pouze odkryv základů domu, které budou zdokumetovány pro možné budoucí bádání. Málokdo také ví, že v případě, kdy je chystána stavba investičního charakteru, platí celý výzkum daná společnost.

Pokud by si zde chtěli obyvatelé postavit rodinný dům, platí akci stát. Nálezů je v této části města určitě mnohem více. Čím blíže k náměstí, tím je podzemí bohatší. To se ale prozatím nedozvíme, jen v případě, že by zde někdy místo parkoviště vznikaly další stavby. O všechny nálezy, podobu Židovské ulice a další historické skutečnosti se chce město podělit.

„Události týkající se historie jsou pro nás posvátné a určitě je zveřejníme,“ vysvětlil starosta Hořic Ivan Doležal. Zuzana Koulová