Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Sochaři v lomu pomalu finišují, sympozium končí Středa 7. června 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Sochaři v lomu pomalu finišují, sympozium končí

Se závěrem července se blíží i konec Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích.

Červenec utekl rychleji, než by si asi většina z nás přála. K závěru se také blíží Mezinárodní sochařské sympozium, které se koná v lomu U sv. Josefa. Čtyři sochaři z Rumunska, Turecka, Thajska a Jižní Koreje dokončují své plastiky z pískovce. Vlastně tři, Turek Tanzer Arig se musela vrátit zpátky domů, či spíše do práce, na univerzitě v Ankaře povede kurs. Nic se ale neděje, poslední úpravy na jeho soše provedou asistenti.

Hotové skulptury budou v sobotu ráno naloženy a odvezeny do Hradce Králové na Tylovo nábřeží, kde je v neděli autoři slavnostně představí veřejnosti. Zůstanou zde minimálně jeden rok.

Je důležité připomenout, že z tohoto místa před týdnem zmizela socha bývalého starosty města Františka Ulricha, která po osazení vloni na podzim vzbudila bouřlivé reakce. Kvůli ní měla být mimo jiné také přesunuta díla z hořického sochařského sympozia.

Mnoho Hradečáků s umístěním nesouhlasilo, odsuzovali také kvalitu díla, byla zorganizována i petiční akce. Nakonec se jejich úsilí vydařilo, skulptura byla přemístěna do areálu technických služeb, bude vrácena autorovi. Akce Nábřeží sochařů tak může pokračovat, už se ví, kam sochy ze sympozia přijdou?

„Denně na nábřeží chodím a přemýšlím, kam jednotlivá díla umístit. Mám několik variant. Například socha Korejky Shin Ae Park by se nejlépe vyjímala právě na místě, kde stával Ulrich. Rád bych zde nechal Woman on the top z minulého ročníku, to je ta žena, co stojí na hlavě, od Holanďana Paul van Leara,“ vysvětluje Martin Samohrd, jeden z organizátorů sympozia.

Sdělil nám, že se mezi umělci a organizátory utvořila dobrá parta. Dokonce společně i vaří, každý vždycky svou národní specialitu. Podnikli také dva výlety, jeden po okolí, byli na Pecce, Zvičině, u přehrady Les Království a na Kuksu. Největší zážitek měli z vyhlídkového letu z letiště ve Dvoře Králové nad Labem. V dalších dnech neopomněli navštívit stověžatou Prahu. Jediné, co jim zde trochu vadí, je počasí, protože všichni pocházejí z teplejších koutů světa. Třeba v Thajsku je v létě 40 až 50 stupňů, tvrdil Trin Kittikanampol.

Plastiky z minulého ročníku, které budou v Hradci Králové vystřídány novými, poputují zpět do Hořic, kde budou postupně usazeny v sochařském parku II při cestě do lomu U sv. Josefa. „I tento prostor se nám pomalu, ale jistě plní, nechceme, aby byly sochy nahuštěné jedna vedle druhé. Další plocha je zatím v jednání,“ informuje nás Martin Samohrd.


Autor: Tereza Černá