Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Potápěčka z Hořic je nejmladší finalistkou prestižní soutěže na Bali Čtvrtek 28. března 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Potápěčka z Hořic je nejmladší finalistkou prestižní soutěže na Bali

Devatenáctiletá Denisa Lhotová z Hořic v Podkrkonoší má před sebou životní šanci. V soutěži The Best Dive Job se může stát profesionální instruktorkou potápění na Bali. První ponor zvládla v deseti letech, dnes jich má už více než 80.

V 19 letech se Denisa Lhotová stala historicky nejmladší finalistkou celosvětové soutěže The Best Dive Job in the World. To se ještě žádnému Čechovi nepodařilo.

V létě na Bali absolvuje šestitýdenní kurz na profesionálního potápěčského průvodce a utká se se sedmi dalšími finalisty. Pokud zvítězí, získá vysněnou práci instruktora v prestižním potápěčském centru Blue Season Bali.

„Je to pro mě životní příležitost,“ říká Denisa, která má za sebou tři hektické měsíce. Stejně jako ostatní soutěžící musela vypracovat vlastní marketingovou kampaň. Podle vstupního videa bylo v internetovém hlasování zvoleno 16 postupujících. Hořická rodačka dostala přes pět tisíc hlasů.

Následovaly další úkoly, anglicky psaná esej, schopnost propagovat se v médiích, motivační videa. V polovině listopadu dorazila do Hořic překvapivá zpráva. V pět hodin ráno se na internetu objevilo jméno třetího postupujícího - Denisy Lhotové.

„Byl to hrozný šok, najednou mi začal bzučet mobil, všichni mi volali a psali. Vyskočila jsem z bytu a v pyžamu přes celou ulici křičela: Jedu na Bali! Sousedi asi měli radost,“ dodává s úsměvem.

Na květnové soustředění v Indonésii se už připravuje. Denně chodí plavat do bazénu, dvakrát týdně cvičí jógu a na jaře trénink doplní o silovou přípravu. Na Bali za šest týdnů absolvuje několik kurzů potřebných pro kvalifikaci potápěčského průvodce.

Vítěz získá kurz certifikovaného instruktora a minimálně dvouletou pracovní smlouvu v Blue Season. Druhý vyhraje tříměsíční dovolenou na Bali, třetí cenou je čtyřměsíční kontrakt potápěčského průvodce na lodi. Kromě Češky se pokusí profesionály z Blue Season zaujmout hasič z Colorada nebo polská průvodkyně.

„Bude to boj, ale myslím, že mám šanci se dostat mezi tři nejlepší. Věnovala jsem tomu už hodně energie a jsem odhodlaná se poprat,“ věří si absolventka hradeckého jazykového gymnázia.

Denisu Lhotovou přivedli k potápění rodiče. První ponor s dýchacím přístrojem absolvovala v deseti. Hlavní tréninkovou destinací je Egypt, kvůli ponorům objíždí i české lomy nebo rakouská a německá jezera. Za největší zážitek považuje potápění k vrakům lodí ve Středozemním moři, nepatří však mezi potápěče–rybičkáře.

„Když na dně narazím na metrovou murénu, taky mě to zaujme, ale že bych pokaždé jásala, když vidím rybu, tak to ne,“ říká. Pod vodou strávila desítky hodin a cítí se tam stejně přirozeně jako na souši.

„Je to jiný svět. Mě na tom hrozně baví, že se sice potápí spousta lidí, ale známe jen pět procent oceánu. Pořád je co objevovat. Člověk však musí vědět, jak se má v hloubce chovat. Už ve 30 metrech se někdo cítí nepohodlně, ale mně je tam dobře. Když se potápím do takové hloubky, mám pocit, že se vracím domů,“ vysvětluje potápěčka.

Rekreačně se věnuje také nádechovému potápění, takzvanému freedivingu. Na jeden nádech vydrží pod vodou tři a půl minuty. Podle ní to dokáže téměř každý, když ví, jak na to.

„Většina lidí si myslí, že se na takový výkon musí pořádně rozhýbat, ale u freedivingu to je úplně naopak. Základem je předtím pořádně meditovat,“ upozorňuje Lhotová. Troufla by si i na potápění se žraloky. „Oni nejsou zlí,“ poznamenává.

Autor: Tomáš Plecháč, zdroj: http://hradec.idnes.cz