Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Nová Paka chytla příležitost za pačesy Neděle 28. května 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Nová Paka chytla příležitost za pačesy

„Naše volební prohlášení jsme určitě zcela nenaplnili, ale na druhou stranu jsme využili nové příležitosti, na které jsme úspěšně zareagovali,“ hodnotí končící volební období starosta Nové Paky Josef Cogan.

Město za poslední čtyři roky investovalo 220 milionů, z toho jedna třetina peněz byla z dotací.
Je to o tom chytit příležitost za pačesy, a to se Packým povedlo jak v případě autobusového terminálu, tak rekonstrukce Komenského ulice.

Tady město získalo dotaci na bezpečnost a bezbariérovost 11,4 milionu ze 14 investičních. Tepnu, po které projíždí řádově čtyři tisíce aut denně, radnice promění na bezpečnou cestu pro auta i chodce.
Její dokončení ale komplikují požadavky na obnovu sítí. „Původní termín 15. září nestihneme, do akce nám vstoupili vodohospodáři s kanalizací,“ říká starosta k průtahům.

Přestavbu autobusového terminálu rovněž urychlila možnost získání státní dotace. Paka uspěla a v příštím roce na jaře bude investiční akce zahájena. Městu tak přibude 40 parkovacích míst a moderní zázemí pro cestující. Klíčovou záležitostí je rekonstrukce městského kulturního střediska.

„Je to akce, která bude historicky patřit mezi TOP 5. Nyní se dokončuje prováděcí dokumentace a město má ještě možnost získat částečné dotace například na vzduchotechniku, výtah či zateplení pláště. O to se budeme snažit investici za téměř sto milionů zlevnit,“ připomíná starosta a zdůrazňuje, že radnice důsledně šetří a v tuto chvíli má na stavbu rezervováno padesát milionů. Na účtu má město v hotovosti kolem sto milionů korun.

„Toto období zakončíme historicky nejvyšším zůstatkem na účtu. Před námi ovšem stojí také předfinancování již schválených dotací z EU, tedy padesátimilionový výdaj na terminál, šestnáctimilionová realizace v základní škole Husitská, sedmnáct a půl milionu bude stát nízkoprahové centrum, dalších šest milionů vydáme za modernizaci IT,“ sčítá starosta náklady, které se městu z 90 procent vrátí z dotací EU.

Volební období provázela také výstavba bazénu, který má za sebou dva a půl roku existence. Letos se otevřela jeho venkovní část. Město za rok 2016 dotovalo provoz částkou 3,1 milionu, vloni 3,3 milionu a letos vzhledem k navýšení platů zaměstnanců půjde o částku 3,6 milionu. Venkovní komplex ale není stále zcela dokončen.

„S provozem jsme velmi spokojeni, návštěvnost každým rokem roste. Náklady jsou výrazně pod plánovanou ztrátou, i když jsme otevřeli venkovní část. Nejsme si jistí, jestli některé původně plánované věci budeme realizovat, jako například venkovní bufet či hřiště pro plážový volejbal. Uvidíme, co ukáže provoz, a pak rozhodneme,“ slibuje Josef Cogan a nastiňuje, že například místo plánovaného bufetu by mohla vzniknout venkovní sauna.

V průběhu volebního období převzala radnice od kraje budovu bývalé integrované školy na náměstí, kde město získalo dotaci na vybudování nízkoprahového centra. „Počítali jsme také s rozšířením horní části na dům dětí a mládeže, ale tady jsme bohužel skončili první pod čarou,“ přibližuje Cogan vývoj žádosti o subvenci. Projekt by chtělo město přesto realizovat, bude ho ovšem korigovat.

Na papíře zůstala oprava chodníků v Pražské ulici po ZPA. Z logických důvodů byla investice pozastavena s ohledem na záměr sítě Kaufland, která má v rámci výstavby marketu pod ZPA vybudovat kruhovou křižovatku ulic Pražská, V Aleji a silnice do sídliště. Dále renovuje přilehlé chodníky, vše za zhruba 30 milionů. Za šest milionů sanuje a stabilizuje bývalou skládku. Kaufland má pak městu uhradit ještě 18 milionů za pozemky. Podle Coganova odhadu stavba začne v průběhu příštího roku.

Obchvat města se skloňuje ve všech pádech řadu let. Město pomáhá s výkupem pozemků. „Jsme rádi, že se na přípravě stále intenzivně pracuje. Důležité je, že v létě byla podána žádost o stavební povolení. Nyní se řeší věcná a dočasná břemena,“ vidí pozitivní posun starosta, který věří, že stavba je na spadnutí.

Přiznává, že pokulhává oprava chodníků a cest. „Chodníky V Aleji, ulici Legií, Komenského a Gebauerově se nám podařilo dokončit. Neopravili jsme chodník v Pražské ulici,“ dodává. Město nyní nemá, vyjma úvěru na spolufinancování rekonstrukce čistírny odpadních vod, žádné závazky. Starosta se netají tím, že město je připraveno spolufinancovat přestavbu kláštera, pokud se do akce zapojí také kraj.

Velkým problémem je nedostatek firem. Život bez bariér už čeká jen na dodavatele prací.

Sportovci pro Novou Paku zvítězili v komunálních volbách v roce 2014, s 30,56 % hlasů získali 8 mandátů.

Autor: Iva Kovářová, zdroj: https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/nova-paka-chytla-prilezitost-za-pacesy-20180912.html