Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Do bělohradského Depragu půjdou miliony na sanaci Pondělí 27. září 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Do bělohradského Depragu půjdou miliony na sanaci

Stát uvolnil peníze na odstranění starých ekologických zátěží v bělohradském Depragu. Firma nyní čeká na výběr dodavatele zakázky. Hrozba nebezpečí znečištění zdrojů pitné vody pro Jičínsko stále trvá.

Bělohradská firma Deprag by se po několika letech intenzivního jednání měla zbavit starých ekologických zátěží, které ohrožují zdroje pitné vody Jičínska. Vláda v březnu rozhodla, že ministerstvu financí umožní na sanace ve firmě Deprag vynaložit 113 milionů, čímž tuto sumu navýšila z původních 16 milionů korun.

Podnik, jehož náplní je výroba pneumatického ručního nářadí (brusky, vrtačky, závitořezy, leštičky, kladiva, pily, šroubováky), upínacího nářadí, pneumatických motorů, šroubovacích a montážních systémů ad., usiloval o získání financí od roku 1998, kdy koupil bývalý Narex.

Stát se při privatizaci státních podniků zavázal, že na svoje náklady odstraní ekologické škody z minulosti. V Bělohradě se konkrétně jedná o zamoření budov a terénu oleji a kalícími látkami z dřívější výroby.Rozsah škod byl po dobu deseti let stále sondován a šetření odhalilo, že narůstá.

Místopředseda představenstva Depragu Otakar Řehořovský upozorňuje: „Ještě před pádem vlády se nám podařilo prosadit navýšení prostředků na odstranění zátěže z původních 16 na současných 113 milionů, bohužel, nyní se zase všechno zmrtvilo.

Čekáme, zda bude realizován Kalouskův projekt, v němž bude ve výběrovém řízení vybrán pouze jediný dodavatel pro odstranění zátěží v celé České republice. Zvolit jedinou firmu ale nevidíme jako dobrou věc. V současné době vůbec nevíme, s kým jednat.

Chceme získat výjimku, aby byl havarijní stav v Depragu okamžitě řešen a abychom nemuseli čekat až na rozhodnutí nové vlády v říjnu. Vše je nakonec politická záležitost a uskutečnění záleží na chuti odpovědných kruhů na ministerstvu financí jednat,“ domnívá se O. Řehořovský.

Zuzana Chocholová, která na ministerstvu financí zajišťuje servis pro média, uvedla: „Současný postup je nejrychlejší možný. Zákon neumožňuje, abychom propláceli sanaci na základě soukromého výběrového řízení.“

Starosta města Pavel Šubr si je vědom možnosti znečištění zdrojů pitné vody, je velice rád, že ministerstvo prostředky na odstranění zátěže v bělohradském Depragu konečně uvolnilo, a doufá, že zakázka bude realizována v nejbližší době.

A jaký bude rozsah prací? Prvořadě bude provedena demolice některých objektů, následně bude vytříděn a likvidován materiál podle stupně zamořenosti. Další záležitostí bude hloubení zeminy do zhruba šesti metrů na ploše 50 x 50 metrů s následným zajištěním spodních vod.

Práce by rozhodně neměly narušit život ve městě ani dopravu. Otakar Řehořovský předpokládá, že k realizaci zakázky dojde na podzim letošního roku.
Iva Kovářová