Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Vyjádření ZEPO Lázně Bělohrad k hnojení (nejen pole u Brtve) Pondělí 27. září 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Vyjádření ZEPO Lázně Bělohrad k hnojení (nejen pole u Brtve)

Starosta města Lázně Bělohrad mě požádal o vyjádření ke stížnostem ohledně hnojení. Řekl jsem zásadní informace, ale zřejmě nebyly dostatečné.

Proto po desítkách stížností uvádím rozšířenou úvahu k této problematice.

Hnojení je jedna z nejvíce sledovaných činností zemědělců. Proto se také na tuto činnost velmi zaměřujeme a snažíme se všemožně dodržovat veškerou legislativu, ohledně této naší činnosti. Zvláště pak u hnojení, které může obtěžovat se snažíme jít cestou nejvyšší obezřetnosti. Podmínky jsou stanovené v celé řadě zákonů, předpisů, nařízení a vyhlášek a velmi podrobně popsáno jak, kdy, jak často, kdy nejdéle, kdy nejdříve manipulovat s přírodními hnojivy. Toto si plně uvědomujeme, a proto se snažíme toto velmi pečlivě dodržovat.

To však není v tuto chvíli tak důležité, co vám chci sdělit. Mezi vámi žijí také naši zaměstnanci, jejich rodiny, přátelé, kamarádi, naši obchodní partneři, lidé, kterých si vážíme, dokonce i lázeňští hosté (naše, nebo převážně „cizí" tety, strýcové, maminky, tatínkové, sestry, bratři). Zaměstnanci, kteří pracují v živočišné výrobě, nemají snad právo po celodenní směně u zvířat přijít domů a dýchat čerstvý voňavý vzduch? Jak k tomu přijdou oni? Domníváte se snad, že všem těmto lidem to děláme schválně? Naše paní agronomka jezdila monitorovat stav prací na pole, náš pan mechanizátor dokonce půl směny řídil traktor na daném poli a zapravoval hnojiva, to vše, aby se maximálně omezilo množství „zápachu". Na jednu stranu si stěžujete na zápach, na druhou stranu na únik orné půdy na silnice, cesty atd., činnosti, které jdou proti sobě, neboť schopnost půdy zadržovat vláhu je především v množství zapravené organické hmoty, struktuře půdy, jejím mikrobiálním životě.....

Z desítek stížností vybírám dvě:

Minulý týden za mnou byl jeden pán z nejvíce postižené lokality, přišel mne požádat, jestli bychom příště, již toto hnojivo blízko jeho bydliště nedávali, čtete dobře, nepřišel nám vynadat, přišel nás požádat! Před takovým člověkem se vám chce v duchu smeknout a nechcete dělat problémy. Já mu však toto slíbit nemohl. Hospodaříme v lokalitě, kde je k vašim domovům, práci blízko, nemáme pole daleko od obydlí, za lesem apod. ....

Druhou stížnost řešila nejmenovaná paní telefonátem kolem třiadvacáté hodiny. Nabídla mi, abych k ní přijel přespat, abych „si užil" to co ona. Možná bych přijel, kdybych byl svobodný ... Nebydlím s vámi, ve vašem městě, vesnicích, bydlím o několik kilometrů dále, s jinými lidmi, patnáct metrů od domu máme pole, prožívám to samé co vy, jen jinde, s jinými lidmi. Myslím, že mezi námi není rozdíl.
Upřímně, kdo z vás nejí vajíčka, kuřecí maso, steaky, pečeně? Vedlejším produktem toho je „hovno", nevím, proč jej moudrá příroda udělala zapáchajícím? Možná proto, aby se nám stále připomínala, že je tady s námi, nebo spíše, že my jsme její součástí.

Proto vás žádám o mnohdy značnou shovívavost při naší činnosti, činnosti, která je naším živobytím a zároveň sami sobě přejte, aby po této naší činnosti co nejdříve vydatně zapršelo.

Ing. Roman Fiala, ředitel, ZEPO Bělohrad a.s.