Hořicko - Kultura - Výstavy - Soutěž tří portrétů Sobota 2. července 2022 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
25.4.2015 - Muzeum Hořice
Soutěž tří portrétů

Pozvánka na výstavu Soutěž tří portrétů, která bude k vidění od 30. 4. do 24. 5. 2015 ve Štorchově síni městského muzea.

Celkem 35 bust od renomovaných umělců ztvární politika Václava Havla, akademika Antonína Holého a architekta Jana Kaplického.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 30. 4. 2015 od 17 hod.

--------------------

Výstavní soubor prací s názvem Soutěž tří portrétů, vzešel z klání současných českých sochařů v trojici soutěží. Společným předmětem byl portrét významné osobnosti, respektive osobností — prezidenta Václava Havla, významného chemika prof. Antonína Holého a architekta Jana Kaplického. Výstava představí konkrétní osobnost vždy v nejméně 10-ti různých sochařských pojetích. Soutěže iniciovalo a zorganizovalo Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Obcí architektů a Akademií věd ČR.

Impulsem k pořádání soutěže o sochařský portrét byla podle Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska debata o problematických sochách Václava Havla, které bezprostředně po jeho úmrtí začaly vznikat zpravidla bez soutěže. První soutěž pořádaná Sdružením proběhla loňského roku 2014 za velkého zájmu veřejnosti, proto se Sdružení rozhodlo v iniciativě pokračovat. Jakkoliv především loňská soutěž nevydala bezvýhradně přesvědčivý portrét Václava Havla, otevřela tato akce dvě důležité otázky veřejných portrétních realizací a pozitivním způsobem přispěla k debatě. Těmi dvěma podstatnými otázkami jsou: — metodika soutěží o veřejných sochařských realizacích, od prvotního impulsu ze strany zadavatele, až po výsledné zrealizování projektu, a za druhé: — připomenutí tradiční sochařské disciplíny portrétu jako fenoménu, jenž je z části determinován živou tvorbou minulosti a z části jej nutno aktualizovat v současných podmínkách, v přirozeném posunu času, přičemž otevření mnohdy pomíjené a rozporné otázky kvality je nevyhnutelnou součástí celé problematiky sochařského portrétu. Letos k osobnosti Václava Havla přibyli další významní mužové — chemik prof. Antonín Holý a architekt Jan Kaplický, kteří rozšířili soutěž motivicky a současně přibylo i sochařů, kteří mají o sochařský portrét zájem, což výše naznačený smysl soutěží podtrhuje.

Vystavující: Jan Bartoš, Barbora Blahutová, Michal Blažek, Martin Čermák, Jakub Goll, Iveta Gombošová, Peter Ilčík, Veronika Jamrichová, Ladislav Janouch, Stanislava Kavanová, Adam Kovalčík, Václav Krob, Jakub Lipavský, Eva Lukešová, Vojtěch Mach — Žižka, Michal Machciník, Pavel Míka, Petr Novák, Kateřina Puffrová, Marie Šeborová, Petr Šedivý, Alena Tetaurová, Zdeněk Tománek, Tomáš Vejdovský

PhDr. Oldřiška Tomíčková