Hořicko - Úřady - Vozy politiků v kraji: nejdražší má hejtman Pátek 9. června 2023 
Úřady
 Biskupství v Hr.Králové
 Česká pošta s.p. - Hořice
 Čs. insp. živ. prostř. HK
 Čs. školní inspekce HK
 Finanční úřad Hořice
 Hasiči Centrála
 Hasiči KH kraje
 Katastr.úřad Jičín
 Kr. hygienická st. HK
 Královéhradecký KÚ
 Městský úřad Hořice
 Okr.hygienická st. Jičín
 Okresní úřad Jičín
 Pozemkový fond
 Státní zástupci
 Úřad práce Jičín


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
25.9.2003 - MF DNES 25.9.2003
Vozy politiků v kraji: nejdražší má hejtman

Hejtman a starostové v Hradeckém kraji jakoby se dohodli, že služební auta si koupí podle toho, jak velké území spravují. Jinak by mohli jezdit v cenově podobných vozech. V nejdražším voze, ve Škodě Superb za 1,2 miliony korun, jezdí hejtman Pavel Bradík. Starostové bývalých okresních měst se přepravují většinou v automobilech za poloviční cenu a šéfové ještě menších měst se spokojí s auty v ceně kolem 300 tisíc korun, navíc se o ně musí ještě dělit.

Autem se kraj reprezentuje

Hejtman svůj luxusní vůz zdůvodňuje významem své funkce.
„Kraj potřebuje jedno takové auto ke své reprezentaci. Nemyslím si ale, že je tak drahé. Krajský rozpočet se pohybuje kolem šesti miliard korun a auto za milion a dvě stě tisíc má navíc dobu životnosti kolem pěti let. Neslouží jen pro mě, pokud někdo z radních potřebuje, může si případně toto auto od mne zapůjčit. Tak to také běžně děláme,“ řekl Pavel Bradík.
„Protože jsme vůz koupili před dvěma lety na leasing, platíme necelých třicet tisíc korun měsíčně,“ uvedl Martin Soukup z tiskového oddělení krajského úřadu.
Pro srovnání: 1,2 milionu korun stojí vymalování dvou až tří středních škol, které kraj spravuje.
Tím, že kraj vybral škodovku, reprezentuje i výrobek kraje, jak tvrdí. „Chtěli jsme, aby to bylo tuzemské auto. Navíc se Superb vyrábí v našem kraji, automobilka je v Kvasinách na Rychnovsku, a tak si myslím, že to je i dobrá propagace našich výrobků,“ řekl Bradík.
Škodovkami jezdí i další představitelé kraje. „Radní a první náměstek hejtmana Vladimír Derner používají dva roky staré auto Škoda Octavia 1.9 TDI. Stejným autem jezdí další radní a někteří předsedové výborů zastupitelstva. Cena se pohybovala kolem půl milionu korun,“ řekl Soukup.

Primátor má ojetý vůz

Stejnou značku má i primátor krajského města Oldřich Vlasák, ale jeho úřad tento automobil přišel podstatně levněji.
„Koupili jsme vůz, který už měl najeto zhruba tři a půl tisíce kilometrů. Sloužil pro hosty na loňském summitu členských států NATO. Díky tomu jsme jej pořídili za velice slušnou cenu. V této výbavě stojí nový automobil zhruba 1,4 miliony korun. Vůz jsme tehdy získali asi o třetinu levněji,“ tvrdí hradecký primátor.
Ještě do letoška jezdil hradecký primátor vozem značky Hyundai. O více než čtyři roky starý asijský automobil se nyní dělí všichni primátorovi náměstci. Dnes se tento vůz v autobazarech prodává za zhruba dvě stě padesát tisíc korun.
Primátora krajského města cenou vozu výjimečně trumfuje starosta druhého největšího města v kraji, Trutnova. Ivan Adamec jezdí v Suberbu Elegance za 927 tisíc korun. „Od loňského podzimu, kdy se stal starosta senátorem a následně neuvolněným zastupitelem, používá služební vůz minimálně. Většinou jezdí svým vlastním. Škodu Superb od té doby ve větší míře používají oba místostarostové, kteří za něj přebrali část pracovních povinností,“ řekl tajemník trutnovské radnice Zdeněk Nýdrle.

Někde se o vůz dělí

V městech menších než bývala okresní, se o služební vůz starosta většinou dělí s místostarosty a vedoucími úředníky.
Například v Novém Městě nad Metují jezdí starosta a pracovníci dvou odborů starší felicií, kterou město získalo formou delimitace od státu.
„Žádné výslovně starostenské auto nemáme. V tom jsme slušným, proletářským městem. Pereme se o něj tu úspěšně, tu méně úspěšně,„ podotkl novoměstský tajemník Petr Tyč. V Jaroměři zase koupili auto s výraznou slevou před dvěma lety a nechali v něm instalovat plyn. Přestože radnici v Broumově sužovaly v posledních letech vysoké dluhy, nejdražší auto pro své vedení pořídili v minulosti právě tady.
„Vždycky ale toto auto sloužilo i vedoucím odborů a úředníkům. Teď u nás samospráva velmi hlídá, aby se například právě za auta neutrácelo,“ řekla tajemnice Městského úřadu v Broumově Eva Blažková.Velmi střídmá je při nakupování aut novobydžovská radnice. Starosta Pavel Louda žádný vůz od města nemá a jezdí vlastní oktávií.
„Jsme domluveni, že mu radnice nehradí cestovné, ale pouze benzin,“ uvedla tajemnice Městského úřadu v Novém Bydžově Marcela Česáková.
Výhodu má radnice ve Vrchlabí, kde se škodovky vyrábějí. Starosta Jan Sobotka jezdí vozem Škoda Superb, který radnici firma Škoda Auto na rok bezplatně zapůjčila.
„Platíme pouze provozní náklady. Na konci výpůjčky městské zastupitelstvo rozhodne, zda vůz koupíme za nabízenou zůstatkovou cenu. Podobně jsme to v minulosti řešili i s vozem Fabi,“ řekl tajemník vrchlabské radnice Jiří Žďárský.

Čím jezdí hejtman a starostové měst v Hradeckém kraji

- Hradecký kraj, hejtman Pavel Bradík (ODS) - Škoda Superb, cena 1,2 milionu korun

- Hradec Králové, primátor Oldřich Vlasák (ODS) Škoda Suberb, koupena ojetá za 850 tisíc korun

- Jičín, starosta Martin Puš (ODS) - Škoda Superb 1,9 TDI, 599 tisíc korun

- Náchod, starosta Oldřich Čtvrtečka (ODS) - Škoda Octavia, 520 350 korun

- Rychnov nad Kněžnou, starosta Jiří Rokl (US-DEU) - Seat Toledo, 508.000 korun,

- Trutnov, starosta Ivan Adamec (ODS) - Škoda Superb Elegance 2,8 V6, cena 927 261 korun

- Broumov, starostka Libuše Růčková (ODS) - Seat Toledo, 565 542 korun

- Dobruška, starosta Oldřich Klobas (ODS) - Fabia Sedan, 326.400 korun,

- Dvůr Králové nad Labem, starosta Jiří Rain (Dvoráci) - Škoda Octavia 1,6, 374 828 korun

- Hořice, starosta Ladislav Vrba (ODS) - Škoda Felicia 1,6 LX, 295 000 korun

- Jaroměř, starosta Vratislav Čermák (ODS) - Daewoo Nubira, 335.000 korun

- Kostelec nad Orlicí, starostka Ivana Červinková (ODS) - Škoda Felicia, 320.000 korun

- Nová Paka, starosta Josef Cogan (Sportovci pro Novou Paku) - Felicia Combi 1,6 LX, 407 000 korun

- Nové Město nad Metují, starosta Jiří Tymel (ODS) - Škoda Felicia combi, 359 263 korun

- Nový Bydžov, starosta Pavel Louda (ODS) - vlastní auto Škoda Octavia (radnice hradí jen pohonné hmoty)

- Vrchlabí, starosta Jan Sobotka (US-DEU) - Škoda Superb 1,9 TDI (vozidlo je na rok bezplatně zapůjčené firmou Škoda Auto, která má ve městě svůj závod)