Hořicko - Úřady - Drastický úbytek živnostníků Pátek 24. května 2024 
Úřady
 Biskupství v Hr.Králové
 Česká pošta s.p. - Hořice
 Čs. insp. živ. prostř. HK
 Čs. školní inspekce HK
 Finanční úřad Hořice
 Hasiči Centrála
 Hasiči KH kraje
 Katastr.úřad Jičín
 Kr. hygienická st. HK
 Královéhradecký KÚ
 Městský úřad Hořice
 Okr.hygienická st. Jičín
 Okresní úřad Jičín
 Pozemkový fond
 Státní zástupci
 Úřad práce Jičín


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Drastický úbytek živnostníků

 Podle údajů České  správy sociálního zabezpečení od počátku letošního roku se v ČR počet osob samostatně výdělečně činných, k nimž patří podnikatelé, soukromí lékaři, umělci a zemědělci, snížil o zhruba 32 tisíce. Mnohem více žádostí o zrušení nebo přerušení podnikatelských činností evidují ¨proti loňskému roku i živnostenské úřady v našem kraji.

„Do konce dubna jsme přerušili na dva roky 238 živností, když za celý loňský rok jich bylo 231. Dalších 29 lidí zcela ukončilo své podnikání, během celého minulého roku se k tomu odhodlalo 41 osob,“ řekla Drahoslava Jetlebová z Živnostenského úřadu v Nové Pace.

Rovněž hořický Živnostenský úřad požádalo v prvním čtvrtletí o přerušení nebo zrušení živnostenského oprávnění třikrát více lidí než za stejnou dobu loňského roku. „Tento trend pokračoval i v dubnu, kdy třeba o přerušení živnosti požádalo asi sedmdesát osob,“ upřesnila vedoucí ŽÚ Lenka Vitvarová.

ŽÚ měly nejvíce práce hlavně v prvních měsících roku. Nyní se počet vydaných dokladů o ukončení nebo pozastavení podnikání začíná snižovat.

„Podnikatelů nyní ubývá mnohem méně, než tomu bylo začátkem roku. Většina lidí, kteří tento záměr měli, to udělala již dříve,“ poznamenala J. Lukšíková z živnostenského odboru magistrátu Hradce Králové.

Podle pracovníků úřadů s podnikáním končí nebo je přerušují zejména ti, kteří buď nahlášenou živnost měli jen jako vedlejší činnost k hlavnímu zaměstnání, a nebo s ní vůbec ani nezačali. Jako hlavní důvod uvádějí nové daňové zákony a zhoršující se podmínky pro podnikání.

Živnostníci, kteří vykážou ztrátu, musejí letos zaplatit stejně vysokou daň jako zaměstnanec s polovinou průměrné mzdy. Zvýšily se i odvody na sociální a zdravotní pojištění.


Karel Hrazděra