Hořicko - Úřady - Pavel Bradík je opět hejtmanem Pátek 24. května 2024 
Úřady
 Biskupství v Hr.Králové
 Česká pošta s.p. - Hořice
 Čs. insp. živ. prostř. HK
 Čs. školní inspekce HK
 Finanční úřad Hořice
 Hasiči Centrála
 Hasiči KH kraje
 Katastr.úřad Jičín
 Kr. hygienická st. HK
 Královéhradecký KÚ
 Městský úřad Hořice
 Okr.hygienická st. Jičín
 Okresní úřad Jičín
 Pozemkový fond
 Státní zástupci
 Úřad práce Jičín


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
3.12.2004 - MF DNES 3.12.2004
Pavel Bradík je opět hejtmanem

Vedle koalice ODS a SNK pro něj hlasovali i někteří z komunistických zastupitelů

Pavel Bradík z ODS byl podle očekávání zvolen hejtmanem Hradeckého kraje. Po tajné volbě, v níž byl jediným kandidátem, mu zatleskala i část opozice.

Čtyřiapadesátiletý Pavel Bradík obhájil včera funkci krajského hejtmana. V tajné volbě pro něj odevzdalo platný hlas třicet osm zastupitelů z pětačtyřiceti, tedy zřejmě i část komunistů. Podle koaliční dohody, kterou před ustavujícím zasedáním krajského zastupitelstva uzavřela ODS se SNK-sdružením nezávislých, měl zajištěnu volební většinu čtyřiadvaceti hlasů.

„Každý se mohl rozhodnout svobodně. Při takovém počtu hlasů nepochybně i někteří komunisté volili hejtmana z ODS,“ prohlásil Bradík.
Jeho prvním náměstkem se stal dosavadní sekretář euroregionu Glacensis Helmut Dohnálek, volební lídr SNK. Sdružení získalo v krajských volbách tři mandáty a vedle prvního náměstka bude mít též jedno místo v krajské radě pro starostu Černého Dolu Zdeňka Krause. „Starostou zatím zůstanu, ale za funkci nebudu pobírat plat,“ řekl Kraus.

Dalšími Bradíkovými náměstky byli zvoleni Rostislav Všetečka a Petr Kuřík z ODS a také zbytek devítičlenné krajské rady obsadili občanští demokraté. Novými radními jsou Miloslav Plass, Tomáš Šubert, Jiří Vambera a Ivan Doležal . Protože lidovci, ČSSD ani Volba pro kraj své kandidáty do krajské rady nenavrhli, jednotu krajské koalice se pokusili narušit pouze komunisté. Jejich dva kandidáty však podpořilo jen osm zastupitelů. Vedení kraje chce do měsíce zveřejnit programové prohlášení. „Velká slova, co všechno pro kraj uděláme, si nechám až pro toto prohlášení,“ řekl Bradík.

------------------------------------------------------------------------------

Kraj má od včerejška novou vládu

Zkušení krajští zastupitelé, kteří byli zvoleni do druhého volebního období, měli včera navrch. Alespoň v tom, že už znali úskalí elektronického hlasování, s nímž se nováčci teprve museli seznámit. V jednu chvíli se na tabuli objevovala čísla neodpovídající počtu přítomných zastupitelů, jindy jich hlasovalo víc než je jejich stanovený počet.

„Před čtyřmi lety se mi třásl hlas podstatně víc, teď jsem už bez nervozity, ale stejně si raději odpustím citaci z klasiků, kterou jsem tenkrát vstoupil do historie Hradeckého kraje,“ řekl po zvolení staronový krajský hejtman Pavel Bradík s narážkou na okamžik, kdy po svém prvním zvolení popletl citát T. G. Masaryka. „Chtěl bych se držet masarykovského přístupu - více mluvit a méně jednat,“ prohlásil tenkrát Bradík Hradeckému kraji bude příští čtyři roky vládnout koalice ODS a SNK sdružení nezávislých. Ti sice bezprostředně po krajských volbách slíbili spolupráci v rámci „čtyřdohody“ s lidovci, ČSSD a koalicí Volba pro kraj, poté však kývli na nabídku ODS. Ta obsadí v krajské vládě sedm míst, SNK dvě. „Porovnali jsme si naše programy, minimálně z 80 procent se shodneme a zbytek chceme prosadit do programového prohlášení,“ řekl nový krajský radní Zdeněk Kraus (SNK).

Ačkoli koaliční dohoda dávala šanci na hladký průběh volby orgánů kraje, z ustavujícího zasedání zastupitelů se stal maraton, který skončil až pozdě večer. ODS totiž hned v úvodu jednání navrhla tajné volby.

Proti byli lidovci. „Nejsme tu každý sám za sebe, ale odpovídáme se veřejnosti a ta by měla vědět, jak hlasujeme,“ zdůvodnil požadavek lídr lidovců Vladimír Derner. Návrh však neprošel a zastupitelé volili tajně zvlášť hejtmana, jeho prvního náměstka, poté další dva náměstky a nakonec zbylé členy rady.

Kontrolu krajské vlády pro nastávající volební období převezmou komunisté. Předsedou kontrolního výboru, který je považován za důležitý nástroj opozice, se stal Lubomír Štěpán.
ODS, která krajské volby přesvědčivě vyhrála, chyběly k získání většiny dva mandáty. SNK sdružení nezávislých dodalo tři.
Rozhodnutí SNK vytvořit koalici s ODS považují představitelé KDU-ČSL, ČSSD a Volby pro kraj za zradu. „Zůstala trojdohoda, která bude dál spolupracovat, počítám s tím, že by do budoucna mohla něco přinést,“ řekl lídr sociálních demokratů Pavel Trpák.
ODS se SNK mají v krajském zastupitelstvu většinu dvou hlasů. To někteří opoziční představitelé považují za příliš křehkou převahu. „Pro ustavující zasedání to je dostačující počet hlasů, ale pro čtyřletý provoz krajské samosprávy je to moc křehká koalice,“ je přesvědčen Štěpán.

Krajská vláda má většinu dvou hlasů, opoziční zastupitelé ji považují za křehkou

NOVÁ VLÁDA KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

PAVEL BRADÍK (ODS) - hejtman
* 54 let, pochází ze Zlína, absolvent Vysoké škole ekonomické v Praze, žije v Hradci Králové
* od roku 1992 vedoucí finančního referátu okresního úřadu, v letech 1997 až 2000 přednosta Okresního úřadu v Hradci Králové, v letech 2000 až 2004 krajský hejtman
* prosazuje přestavbu hradeckého pivovaru pro nové sídlo krajského úřadu
* je zastáncem přímé volby hejtmanů
* soudí, že počet nemocnic v kraji je dostatečný a potřebám obyvatel vyhovuje
* v tajné volbě hejtmana získal 38 platných hlasů z 45 možných

HELMUT DOHNÁLEK (SNK) - 1. náměstek hejtmana
* 38 let, pochází z Orlického Záhoří, kde byl několik let starostou, dosud působil jako sekretář euroregionu Glacensis

ROSTISLAV VŠETEČKA (ODS) - náměstek hejtmana
* 48 let, žije v Opočně, náměstkem hejtmana byl již v předchozím volebním období, na starosti měl zdravotnictví

PETR KUŘÍK (ODS) - náměstek hejtmana
* 50 let, žije v Nové Pace, kde byl řadu let starostou

MILOSLAV PLASS (ODS) - krajský radní
* 40 let, bývalý starosta Špindlerova Mlýna, v minulé krajské radě byl odpovědný za sociální problematiku a cestovní ruch

TOMÁŠ ŠUBERT (ODS) - krajský radní
* 52 let, stavební projektant, žije v Náchodě, v předchozím krajském zastupitelstvu byl předsedou finančního výboru

JIŘÍ VAMBERA (ODS) - krajský radní
* 54 let, soukromý lékař z Trutnova, jako lékař působil ve válkou a hladomorem postižené Etiopii

IVAN DOLEŽAL (ODS) - krajský radní
* 44 let, žije v Hořicích, kde také podniká

ZDENĚK KRAUS (SNK) - krajský radní
* 51 let, starosta obce Černý Důl v Krkonoších

Jan Hrudka