Hořicko - Úřady - První radní kvůli zákonu končí, Pátek 9. června 2023 
Úřady
 Biskupství v Hr.Králové
 Česká pošta s.p. - Hořice
 Čs. insp. živ. prostř. HK
 Čs. školní inspekce HK
 Finanční úřad Hořice
 Hasiči Centrála
 Hasiči KH kraje
 Katastr.úřad Jičín
 Kr. hygienická st. HK
 Královéhradecký KÚ
 Městský úřad Hořice
 Okr.hygienická st. Jičín
 Okresní úřad Jičín
 Pozemkový fond
 Státní zástupci
 Úřad práce Jičín


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
9.3.2005 - MFDnes 9.3.2005
První radní kvůli zákonu končí,

Z radnic v Hradeckém kraji by kvůli novele zákona o střetu měla odejít řada lidí

V Hořicích mají od včerejška o jednoho radního méně. Ředitel místního kulturního domu Jan Sezima je zřejmě prvním členem městské rady v Hradeckém kraji, který kvůli novele zákona o střetu zájmů opustil radnici. Od března zastupitelé nemohou působit na radnici a současně řídit městské kulturní domy, školy, knihovny či technické služby. Sezima dal přednost své profesi před setrváním ve vedení města.

V Hořicích se rozpadá městská rada

„Jsem zvyklý dodržovat zákony, proto jsem se svého mandátu dobrovolně vzdal. Pokud se něco změní, své rozhodnutí třeba ještě vezmu zpět,“ vysvětlil Sezima.
Podle volebního zákona je však jeho krok nevratný. O mandát v zastupitelstvu Hořic definitivně přišel včera ráno, kdy starostovi předal písemnou rezignaci.
Do podobné situace se vinou novely zákona o střetu zájmů dostala i další členka hořické městské rady ředitelka místní základní umělecké školy Zdenka Vaškovová.
„Pokud by se mandátu vzdala i ona, musel bych svolat mimořádné zasedání zastupitelstva, které by radu doplnilo na plných sedm členů. V neúplné sestavě bychom nemohli plnohodnotně pracovat,“ uvedl hořický starosta Ladislav Vrba.
Jestliže si Vaškovová mandát podrží, svolá starosta další zasedání zastupitelstva až koncem května, kdy vyprší maximální tříměsíční lhůta mezi dvěma jednáními zastupitelstva stanovená zákonem.

Svaz měst a obcí radí zdržovat

Nikam nespěchat a v klidu vyčkat na další vývoj událostí doporučují radnicím představitelé Svazu měst a obcí České republiky. Podle nich je totiž mylné se domnívat, že mandát zastupitelům ve funkcích statutárních orgánů příspěvkových organizací obce zaniká ze zákona dnem účinnosti novely.
„Mandát zaniká až vyslovením této skutečnosti zastupitelstvem. Proto obcím radíme, aby zdržovaly a řádná zasedání svých zastupitelstev co nejdéle oddalovaly. Do té doby se snad podaří parlamentu přijmout zákon, který spornou novelu zruší,“ uvedl Jakub Pobiš z legislativního oddělení svazu měst a obcí.
Už včera podle něj měli o novém zákonu jednat v Senátu předsedové stranických klubů a do konce týdne by měla být nová právní úprava projednána ve výborech. Objevují se i názory, že novela je protiústavní, protože zastupitele zpětně zbavuje již dříve nabytého mandátu.
„Pokud nebude vše vyřešeno ani do oddálených zasedání zastupitelstev, neměli by na nich zastupitelé otázku zániku mandátů vůbec řešit. Potom se tím podle zákona musí zabývat ředitel krajského úřadu a tím obce získají další čas,“ poradil Pobiš.

Radnice nový zákon odmítají

Novela zákona o střetu zájmů je podle mnohých politiků špatná. „Nejjednodušší je samozřejmě vzdát se mandátu. Jenomže mne volili lidé, dostal jsem mnoho preferenčních hlasů. Nechápu, co si mohu díky své funkci ředitele divadla přihrávat, jedině, že by divadlo bylo soukromé. I pak je ale v zastupitelstvu pojistka dvaceti lidí a dalších šesti kolegů v městské radě. Nový zákon je mimořádný nesmysl,“ míní Jaroslav Havel, který je zastupitelem v Rychnově nad Kněžnou a ředitelem tamního Pelclova divadla a městského kina.
Zákon odmítají i další politici. „Zákon považuji za zásah do výkonu vůle voličů a lidských práv a svobod. Je to podraz na voliče, kteří dali hlas konkrétním lidem,“ tvrdí senátor a starosta Trutnova Ivan Adamec, který se chce připojit k žalobě o zrušení tohoto zákona k Ústavnímu soudu.
Novela zákona o střetu zájmů nebude mít jen dopad na složení obecních zastupitelstev. Volené zástupce měst s rozšířenou působností rovněž připravila o odměny, které dosud pobírali za působení v orgánech městských společností, a komunální politici ve větších městech podle ní také budou muset zveřejňovat svůj majetek.

Zbudou na radnicích jen důchodci?

Kvůli novému zákonu mohou mít některé strany problém sestavit kandidátku pro příští volby, protože lidem se do komunální politiky nebude chtít. „Sestavovala jsem kandidátku ve dvojích volbách a vím, že lidem se příliš kandidovat nechce. Například podnikatelé, kteří jsou neuvolněnými členy městské rady, měsíčně věnují městu až dvacet hodin svého času. Teď budou kandidovat snad jen důchodci,“ míní broumovská starostka Libuše Růčková.

IMRICH DIOSZEGI, IVAN TRUHLIČKA s přispěním Martina Filipa  Zastupitelé měst, kteří podle nového zákona jsou ve střetu 2

Broumov
 Vlasta Šrottová (ODS), ředitelka základní školy

Dvůr Králové nad Labem
Pavel Kraus (ODS), ředitel městských technických služeb

Hořice
Jan Sezima (US-DEU), ředitel kulturního domu
Zdenka Vaškovová (SNK), ředitelka základní umělecké školy

Jičín
Josef Kužel (SNK), ředitel základní školy

Kostelec nad Orlicí
Jan Havránek (Strana zelených), ředitel městských lesů
Blanka Miklová (ODS), ředitelka domu dětí a mládeže
Jarmila Kánská (bezpartijní), ředitelka základní školy

Nové Město nad Metují
Zdeňka Pfelferová (ČSSD), ředitelka městské knihovny

Nový Bydžov
Milan Štoček (bez politické příslušnosti), ředitel základní školy
Josef Verfl (ČSNS), ředitel základní školy,
Jana Omastová (bez politické příslušnosti), ředitelka mateřské školy

Rychnov nad Kněžnou
Jaroslav Havel (KDU-ČSL), ředitel Pelclova divadla a městského kina
Milan Kotek (Unie svobody), ředitel základní školy

Trutnov
Jaroslava Maršíková (ČSSD), ředitelka městské knihovny
Roman Hašek (ČSSD), ředitel základní školy
JIH Paták (ODS) - ředitel základní školy

Jaroslav Havel