Hořicko - Úřady - Cena, která nepotěší Pátek 14. června 2024 
Úřady
 Biskupství v Hr.Králové
 Česká pošta s.p. - Hořice
 Čs. insp. živ. prostř. HK
 Čs. školní inspekce HK
 Finanční úřad Hořice
 Hasiči Centrála
 Hasiči KH kraje
 Katastr.úřad Jičín
 Kr. hygienická st. HK
 Královéhradecký KÚ
 Městský úřad Hořice
 Okr.hygienická st. Jičín
 Okresní úřad Jičín
 Pozemkový fond
 Státní zástupci
 Úřad práce Jičín


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
2.10.2005 - Redakce
Cena, která nepotěší

Otevřená společnost, obecně prospěšná společnost, je neziskovou organizací, která přispívá ke konsolidaci občanské společnosti v České republice rozvojem principů a prosazováním politik založených na kultuře práva a právního státu, demokratické formy správy státu a ochrany lidských práv.

K mezinárodnímu dni informací organizuje Otevřená společnost, o.p.s. třetí ročník soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO. Oceněni jsou největší "přátelé" a "nepřátelé" svobody informací a otevřenosti veřejné správy mezi úřady v České republice za období 2004 - 2005. Letos se od občanů sešlo celkem 32 nominací, z toho 14 x OTEVŘENO a 18 x ZAVŘENO.

OTEVŘENO dostali ti, kteří aktivně zveřejňují na internetu, ZAVŘENO získali ti, kteří si pletou veřejnou a soukromou činnost.

Ze 32 nominací, z toho 14 x OTEVŘENO a 18 x ZAVŘENO, vybírala porota 10ti nezávislých odborníků: Jan Šolc, pedagog etiky, Ladislav Špaček, mediální konzultant, Miroslava Matoušová, inspektorka Úřadu na ochranu osobních údajů, Adriana Krnáčová, ředitelka Transparency International CZ, novinář Martin Fendrych (Týden), režisér Břetislav Rychlík, Peter Wilfling, právník Sdružení "Občan a demokracia", Slovensko, Vítězslav Dohnal, právník Ekologického právního servisu, Tomáš Holenda, ředitel odboru informatizace veřejné správy MV ČR a Jaroslav Winter, president sdružení BMI březen měsíc internetu.

Výsledek soutěže byly vyhlášeny na tiskové konferenci ve čtvrtek 29. září ve 13 hodin, v Zrcadlové síni Klementina (Národní knihovna Praha).  Vyhlašování výsledků obsáhle komentovala reportáž České televize uvedená ve zpravodajském pořadu Události, názory 29.září 2005 od 22.30 hodin.

V kategorii   ZAVŘENO   si Hořice "odnesly" 2. cenu.

Nominace: Město Hořice v Podkrkonoší, starosta Vrba

Za co: za odepírání informací a diskuse s občany o závažném rozhodnutí města

Čin: Prodej městských pozemků v centru Hořic společnosti Lidl byl utajen -  lidé se to dozvěděli těsně před zasedáním zastupitelstva (13. června) ze zpravodajského serveru Jicinsky.net. Informace a nákresy plánované výstavby starosta  zveřejnil až den po rozhodnutí zastupitelstva. Zasedání se konalo neobvykle od 14:00, namísto obvyklé 17. hodiny. Žadatel požádal 16. června město o informace: jak byl zveřejněn záměr prodat městské pozemky, jakým způsobem město projednalo záměr postavit v centru supermarket s občany, jaké budou dopady na životní prostředí (hluk, prašnost, nárůst dopravy). Město lhůtu nedodrželo, v dopise z 12. července nebyla z požadovaných informací dostatečně zodpovězena žádná. Žadatel 21. července vysvětlil, proč je odpověď nedostatečná a svoji žádost o informace upřesnil. Odpověď starosty byla rychlejší než blesk – datovaná 22. července – v níž pan starosta oznámil, že odjíždí do zahraničí na dovolenou, a proto město nedodrží zákon a neodpoví včas. Lhůta uplynula 5. srpna a město nejen, že neodpovědělo včas – pro jistotu neodpovědělo vůbec.

Hodnocení: Jde o mimořádně hrubé pohrdání zákonem a porušení pravidel otevřenosti a dobré správy.

Přesvědčit se můžete ZDE.

V této souvislosti je zajímavá odpověď nového hořického zastupitele ing. Mudraye na dotaz redaktorky Novin Jičínska jak je obeznámen s děním ve městě: „Po prvním veřejném zasedání , kterého jsem se zúčastnil, jsem poněkud rozpačitý. Chci prosadit některé změny; myslím, že komunikace mezi úřadem a občany není zrovna nejlepší, přál bych si například řešit i tento problém." (viz NJ z 26.9.2005)