Hořicko - Volný čas - Ve Svojsíkově závodě změřilo síly téměř dvě stě skautů Úterý 23. července 2024 
Volný čas
 Bona Vita pěvecký sbor
 Dům dětí a mládeže
 Disco Mlejn Sádová
 Hrady a zámky >>>
 Hvězdárna Hr.Králové
 Junák Hořice
 Koupaliště
 Muzea, galerie >>>
 Naučné stezky >>>
 Sportcentrum Hořice
 ZOO Dvůr Králové n.L.


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Ve Svojsíkově závodě změřilo síly téměř dvě stě skautů

Osmnáct hlídek odstartovalo v sobotu od skautské klubovny v ulici F.M. Hilmara, aby změřilo své síly a znalosti v rámci Svojsíkova závodu. Ten je postaven na týmové spolupráci a skládá se z několika částí (modulů), které na sebe mohou různým způsobem navazovat.

Místní skauti kombinovali závod s modulem Brány. Do klání se zapojily dívčí a chlapecké družiny z Chlumce nad Cidlinou, Lázní Bělohradu, Hořic, Vrchlabí, Malých Svatoňovic, Trutnova, Svobody nad Úpou, Hostinného, Jičína a Nové Paky.

Hlídky čekalo šest soutěžních úkolů. Ty museli účastníci zvládnout během 160 minut. Nejzáludnější byla tentokrát první pomoc. Na stanovišti úřadoval chirurg z frýdlantské nemocnice. Děti měly za úkol ošetřit pacienta, který při transportu prodělal epileptický záchvat.
Na dalším stanovišti se soutěžící věnovali teoretickým znalostem ze zdravovědy, u kláštera zjišťovali spoje, studovali jízdní řády i zákony životního prostředí.

Poté pozorovali přírodniny v parku, měli za úkol rozdělat oheň a přepálit provázek. Během stanovišť musely hlídky splnit speciální úkol, zaměřený na orientaci ve městě. Pak následovaly čtyři Brány, které prověřovaly znalost přírody, pravidla silničního provozu, všeobecné znalosti včetně skautských a fyzický zdatností. Borůvky Araukarit z Malých Svatoňovic, Stonožky z Hořic, Bobří stopy z Vrchlabí a Ostříži z Bělohradu postupují do krajského kola.

Závod nese pojmenování po profesoru Antonínu Benjaminu Svojsíkovi (5. září 1876 Dvůr Králové nad Labem – 17. září 1938 Praha), zakladateli a propagátorovi českého skautingu (Junák). První ročník Svojsíkova závodu proběhl v roce 1946.

Autor: Iva Kovářová