Hořicko - Zdravotnictví - Hořickou nemocnici za vzor Čtvrtek 18. dubna 2024 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořickou nemocnici za vzor

V pondělí 10. ledna navštívila Jičínsko ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Zavítala nejdříve na novopacký městský úřad, před polednem do Městské nemocnice Hořice.

Poslankyně Parlamentu ČR Iva Šedivá z Hořic zprostředkovala návštěvu ministryně zdravotnictví v hořické nemocnici. Milada Emmerová ocenila schopné vedení a dobré hospodaření tohoto zařízení.
---------------------------------------------------------------------------------
Zdravotnické zařízení města se v posledních letech zcela obejde bez finančních dotací, a to i přes negativní jevy, které v současné době provoz těchto zařízení provázejí.

Nejsou zadluženi

Ministryně zdravotnictví se přijela podívat na za řízení, které je funkční, nemá žádné dluhy a mohlo by být vzorem pro ostatní. Systém spojení léčebny dlouhodobě nemocných s ambulancemi a chirurgií po celých čtyřiadvacet hodin zhodnotila jako velmi přínosný. „To je vlastně moje představa dobré koncepce,“ uvedla ministryně.

Její chvála je zvěčněna v pamětní knize: „Při návštěvě hořické nemocnice jsem zjistila, že moje myšlenky a návrhy v koncepci zdravotnictví jsou zde naplněny v praxi. A nejen to: jde o výsledek práce nadšenců v čele s ing. Dytrychem. Gratuluji jemu i všem ostatním spolupracovníkům, ale zejména občanům této části České republiky. Jsem vděčná poslankyni ing. Šedivé, že návštěvu zprostředkovala a umožnila mi tak vhled do zařízení LDN moderního typu.“ Podepsána doc.MUDr. Milada Emmerová, svůj podpis připojil také náměstek ministryně ing. Karel Rudolf.

Skromnost není na místě

Ředitel nemocnice Ladislav Dytrych slova chvály odmítá, avšak výsledky hovoří samy. Vždyť například ke konci minulého roku jim dlužily zdravotní pojišťovny téměř 12 milionů korun. Přesto zařízení zatím nežádalo například od města finanční výpomoc na vyplacení mezd, které jsou ve výši celorepublikového  průměru. I starosta Ladislav Vrba oceňuje, že nemocnice díky své dobré koncepci prakticky nepotřebuje pomoc města, jako tomu bylo ještě do roku 1998. Tehdy bylo zapotřebí i více než deset milionů ročně na provoz.

Nákladné rekonstrukce

V loňském roce bylo modernizováno několik prostor objektu, například biochemické a hematologické laboratoře. Do speciálního vybavení bylo investováno 4,2 milionu korun, je tedy technologicky na úrovni. Například jen biochemický analyzátor stál 2,5 milionu korun. Rekonstruovány byly také chirurgická a gynekologická ambulance.

Stravování na úrovni

Protože ministryně navštívila nemocnici právě před polednem a exkurzi absolvovala také v kuchyni, dostala delegace oběd jako zaměstnanci. Se stravou byli spokojení, zároveň obdivovali tabletový systém, kdy je pacientům jídlo servírováno v umělohmotných boxech, tzv. termotablety uchovají teplotu i nutriční a energetickou hodnotu stravy od naplnění přímo v kuchyni až k samotnému pacientovi, bez další nutné manipulace při překládání na talíře jako dříve. Tento systém byl realizován v loňském roce zhruba milionovým nákladem (polovinu přispěl kraj), a právě hořické zařízení ho zavedlo jako první na Jičínsku.


Alena Kaňková