Hořicko - Volný čas - POZVÁNÍ NA HOŘICKÝ ZÁMECKÝ MASOPUST - 10.2. Neděle 17. listopadu 2019 
Volný čas
 Bona Vita pěvecký sbor
 Dům dětí a mládeže
 Disco Mlejn Sádová
 Hrady a zámky >>>
 Hvězdárna Hr.Králové
 Junák Hořice
 Koupaliště
 Muzea, galerie >>>
 Naučné stezky >>>
 Sportcentrum Hořice
 ZOO Dvůr Králové n.L.


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
19.1.2018 - Redakce
POZVÁNÍ NA HOŘICKÝ ZÁMECKÝ MASOPUST - 10.2.

Svátkem Tří králů skončil čas vánoční.

Začalo období masopustu, plesů, lidových veselic, zábavy a dobrého jídla, které potrvá až do Popeleční středy, jež v letošním roce připadá na 14. únor. Její termín je pohyblivý stejně jako termín Velikonoc, jejichž datum je odvozeno od prvního jarního úplňku. Po Popeleční středě začíná v církevní tradici čtyřicetidenní období půstu a přípravy na oslavy svátků Vzkříšení Krista – Velikonoc. Doba masopustu je tedy časem veselí, zábav a zabíjačkových hodů. Vrcholem největšího veselí a rozpustilostí bylo masopustní úterý, kdy vesnicemi či městečky obcházely průvody maškar. V některých oblastech se tyto průvody udržely nepřetržitě a masky a zvyky jimi prováděné si uchovaly svůj původní obřadní ráz. Tyto zvyky měly přinést účastníkům v nastávajícím roce prosperitu v hospodářstvích i v rodinách (např. tanec s medvědem měl zajistit dívkám a ženám plodnost). Jinde jsou masopustní zvyky v posledních desetiletích obnovovány především díky folklórním a jiným spolkům. Průvody maškar už nemusí mít tradiční charakter, mají spíše karnevalový ráz a jejich cílem je především zábava.


V Hořicích vymizely masopustní zvyky již ve druhé polovině 19. století a lidový kronikář František Šafránek či spisovatelka Věnceslava Lužická přinášejí o nich jen kusé zmínky. Jako pozůstatek masopustního veselí zůstaly do dnešních dnů pouze plesy a maškarní bály.

O obnovu tohoto krásného starobylého zvyku v Hořicích se v loňském roce poprvé pokusili členové spolku Strozzi – spolku přátel hořického zámku a kdo přišel, nelitoval.

Letos chystají členové spolku již druhý Zámecký masopust, na který srdečně zvou širokou nejen hořickou veřejnost.

Termín byl stanoven na 10. únor 2018 (poslední sobota před Popeleční středou).

O 10. hodině vyjde průvod maškar s muzikanty z nádvoří hořického zámku a vydá se na obchůzku centrem města se zastávkami u hořické radnice, kde budou účastníci žádat o souhlas k masopustnímu veselí, u fary, u knihovny a u některých obchodníků, u nichž si možná i něco vykoledují.

Poté se průvod opět vrátí na zámecké nádvoří, kde budou připraveny tradiční vepřové hody, které opět zajistí "řeznictví pana Lumíra" (prodávat se bude již od 10 hodin).

Chutné jitrničky bude možno zapít oblíbeným hořickým pivem JungBerg.

Těšit se opět můžete na rozpustilé masopustní písničky v podání dudáka i zdejších muzikantů, budete si moci zatančit s maskami, vyzkoušet staročeský zvyk tlučení kohouta a třeba dojde i na "poražení kobyly".

Neváhejte a přijďte se pobavit a dobře najíst a napít. Masky jsou vítány.

Předpokládaný konec akce je v 15 hodin.

Strozzi - spolek přátel hořického zámku