Hořicko - Školy - Dvě české univerzity Pátek 14. června 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Dvě české univerzity

Evropské konferenční a vzdělávací centrum bude slavnostně otevřeno 7. října v Porotním sále zámku. Zároveň zde dvě vysoké školy zahájí studium svých oborů.

Jičín - Dvě vysoké školy zahájí 7. října v 9 hodin slavnostně výuku v Evropském konferenčním a vzdělávacím centru v prostorách zámku. "Pro Jičín je to zásadní věc a první krok k dlouhé cestě k samostatně opravenému areálu jezuitské koleje i samostatné vysoké školy," říká starosta Martin Puš. Zároveň zde bude zahájena výuka. Česká zemědělská univerzita Praha přijala na svůj obor Veřejná správa a regionální rozvoj kombinovanou formou 69 a Technická univerzita Liberec, obor Podniková ekonomika, 35 frekventantů.

Vždy se vystřídají Univerzity se budou ve výuce střídat po týdnu, každé přísluší jeden víkend za 14 dní. Pro případ, že by si zvolily shodný termín, mohou využít ještě Porotní sál a obřadní síň. Postupující práce na dvou počítačových učebnách (podatelna finančního úřadu a přednášková místnost) si prohlédli i zástupci univerzit a vyjádřili svou spokojenost. Město se stará o rekonstrukci tříd, rozvody kabelů, vymalování. Počítače si zajistí vysoké školy, používat se budou notebooky, které se budou zamykat nebo odvážet. To umožní využívat během týdne prostory i dalším institucím například ke školením či kulturním akcím.

Na podzim odevzdá radnice žádost o dotaci na projektování celého záměru. Podle prvotních odhadů se náklady na pořízení této dokumentace budou pohybovat v rozmezí od 5 do 10 milionů korun. Samotná rekonstrukce jezuitské koleje si vyžádá investice minimálně 300 milionů korun, avšak konečná suma bude pravděpodobně podstatně vyšší.

V tomto akademickém roce bude kapacita na zámku ještě dostačující, až přibudou další ročníky, bude muset být vyřešeno, kam přesídlí finanční úřad. Ten obývá nyní místnosti, které budou v následujících letech potřebovat univerzity.

Lepší zabezpečení

Radní zároveň uložili Technickým službám zabezpečovat průběžnou údržbu areálu jezuitské koleje, která má v budoucnu poskytnout zázemí univerzitnímu vzdělávání, a městské policii provádět dvakrát týdně obhlídku komplexu a tím zajistit prevenci proti zneužívání, případně poškozování objektu.

"Tím, že není kolej využívaná, devastace pokračuje, jsou rozbitá okna, dveře, což svědčí o přítomnosti bezdomovců a nezvaných hostů. Příští rok budeme v Jičíně zahajovat Dny evropského dědictví a chceme památku zpřístupnit. Pokud by byla v žalostném stavu, byla by to ostuda," přiznává starosta Martin Puš.