Hořicko - Školy - „Lidská ruka“ na hořickém Habru Pátek 24. května 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
„Lidská ruka“ na hořickém Habru

Ani letos neporušila ZŠ Habr vzniklou tradici a ve dnech 19. a 20. května se dveře školy otevřely milým hostům a nápadům žáků. Tyto dva projektové dny odpovídaly zvídavým dětem na otázku Co dokáže lidská ruka?

První den se odehrával v duchu přednášek a praktických ukázek od hostů – většinou neučitelů – kteří žáky seznámili s méně častými řemesly (kovář, rytec, brusič, litec, zlatník – v podání studentů SUPŠ Turnov) nebo oblíbeným povoláním jako jsou kadeřnice, kuchař.

Vydali jsme se i do minulosti s mistrem popravčím a historickou šermířskou společností Exulis. Jiní hosté pomohli dětem při přemýšlení, kde všude může lidská ruka pomáhat – akupresura a akupunktura, canisterapie a výcvik asistenčních psů, nebo naopak ubližovat - přednáška o domácím násilí a kriminalitě.

O tom, že lidská ruka dokáže i krásné věci, nás přesvědčily paní učitelky z LŠU, které s dětmi pracovaly s keramickou hlínou, sochař pan Kerel a hořičtí loutkoherci. Ty, které zajímala odpověď na otázku jak lidská ruka vlastně „funguje“, zaujala přednáška z antropologie nebo povídání o lidské ruce a kameni.

Druhý den žáci na stejné téma – Co dokáže lidská ruka? navázali a dokonce si v něm i zasoutěžili. Odborné porotě předvedli své originální nápady. Někteří vlastní nápady prezentovali jako odbornou přednášku, výtvarné dílo, scénku ze života nebo jako na sebe navazující pásmo.

Rozhodování o nejlepší a nejnápaditější třídě nebylo jednoduché, hlavní cenou byl totiž plně hrazený tajný výlet. Získala jej třída 7.A (za nápad natočit dokument z hořické invalidovny). Hned za nimi se jako druhá umístila 8.B a ostudu si neuřízla ani 9. třída na třetím místě. Gratulujeme.

Celý projekt byl zrealizován za finanční podpory z grantu města Hořice. Díky patří i sponzorům – několika místním trubičkářským firmám, dvěma cukrárnám, prodejně květin a chovatelských potřeb.

Celá akce měla nejen vzdělávací a výchovný charakter, ale pomohlo se i dobré věci. Na výchovu asistenčních psů bylo totiž od žáků a zaměstnanců školy vybráno bezmála pět tisíc korun.


Alena Vacková a Kateřina Janoušková