Hořicko - Školy - Hořické gymnázium bude pouze osmileté Pátek 24. května 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
10.11.2010 - www.horice.org
Hořické gymnázium bude pouze osmileté

Na jedné z internetových sociálních sítí se začátkem týdne roznesla mezi hořickými gymnazisty překvapivá zpráva: čtyřletý gympl se v Hořicích ruší!

Na základě tohoto sdělení jsme navštívili hořické gymnázium, abychom zjistili, jak se věci skutečně mají. Dozvěděli jsme se, že to nebyl jen tak nějaký výkřik do tmy, ale pravdivá informace.

,,Minulý týden mi zavolala úřednice z Královéhradeckého kraje a informovala mě o usnesení Rady o redukci počtu tříd na gymnáziu, a ať si vezmu razítko a přijedu toto rozhodnutí podepsat. Dále uvedla, že je to usnesení nevratné a nedá se s ním nic dělat. Pod takový papír jsem se odmítl podepsat a na místě jsem podal demisi,“ sdělil ředitel hořického gymnázia a střední odborné školy Josef Lindauer.

Před necelým rokem se v Hořicích strhla obrovská vlna nevole proti zrušení gymnázia osmiletého a sloučení školy s obchodní akademií. Městem také kolovala petice, kterou podepsalo 3780 občanů. Vypadalo to, že kraj se petice zalekl, ale přesto zrušil alespoň to čtyřleté. ,,Nikdo se s námi o tom neporadil. Všechno projednával kraj v tajnosti a bez nás,“ říká dále J. Lindauer.

Co to teď pro školu znamená? Nynější ročníky čtyřletého gymnázia se nemusí bát, školu budou moci normálně dokončit. Příští rok v dubnu však již nebudou vypsány přijímací zkoušky pro tento obor a absolventi ZŠ se budou muset rozhodnout pro jinou střední školu.,,Jediné, co můžeme, je dobírat do třídy osmiletého gymnázia. Ale je to šance maximálně tak pro osm dětí,“ tvrdí ředitel školy. S úbytkem přibližně 30 žáků každý rok budou muset být regulována i učitelská místa. ,,Je to pro nás velice nepříjemné. O místo teď může přijít kdokoliv,“ sděluje jeden z učitelů. Ředitel školy se však rapidních vyhazovů nebojí. Část lidí odejde do důchodu, včetně jeho, takže by změny neměly být markantní.

,,Dost nás to zaskočilo, dozvěděli jsme se to v pondělí od učitele při hodině. Ve čtvrtek máme zrovna stužkovací večírek, už sedm učitelů odřeklo účast, všichni jsou zdrceni, nepanuje tu dobrá nálada,“ říká Renata Kocourková, studentka čtvrtého ročníku.,,S ředitelem školy jsme o regulaci diskutovali několik měsíců… Omezení jsme zavedli kvůli slabým populačním ročníkům. Nyní se snažíme podporovat odborné vzdělávání, na všeobecné ale nezapomínáme,“ sdělil Deníku Imrich Dioszegi, mluvčí krajského úřadu.

www.jicinsky.denik.cz

autor: Tereza Černá