Vůbec poprvé si bude moci veřejnost prohlédnout soubornou výstavu mapující celoživotní dílo významného českého sochaře Quida Kociána (1874-1928). Mimořádnou retrospektivní výstavu pořádá od 17. dubna hořická Galerie plastik k 130. výročí narození autora, který přes dvacet let působil jako profesor na místní sochařsko-kamenické škole.
„Je to poprvé a na delší dobu možná také naposledy, kdy bude dílo Quida Kociána představeno v tak ucelené podobě,“ zdůraznil Tomáš Mates z pořádající Galerie plastik. Přestože od sochařovy smrti uplynulo už tři čtvrtě století, ještě nikdy se nepodařilo dát dohromady expozici, kterou by bylo možné vnímat jako ucelený průřez jeho třicet let trvající sochařské tvorby. Ideální příležitost vzdát poctu umělci, který zůstává dodnes neprávem opomíjen, se naskytla právě letos, kdy si připomínáme jubilejní výročí jeho narození, od něhož 7. března uplynulo přesně 130 let.
„Myšlenka uspořádat tuto retrospektivní výstavu se zrodila už před rokem 2000 v hlavě sochaře Igora Kitzbergera, který je velkým obdidovatelem díla Quido Kociána. Dá se proto říct, že na její přípravě pracujeme už bezmála čtvrtým rokem,“ říká Mates. Ve spolupráci s fotografem Martinem Hlaváčkem už od loňského podzimu dává dohromady veškeré propagační materiály. Vedle tradičních pozvánek a plakátů bude u příležitosti zahájení výstavy vydán i mimořádný soubor pohlednic a také reprezentativní více než sedmdesátistránkový katalog. Těžištěm barevné monografie ve formátu A4 bude obrazová dokumentace.
„Výstavou chceme zároveň upozornit na sepětí Quida Kociána s naším městem. Ačkoliv se narodil v Ústí nad Orlicí, záhy po vychození měšťanské školy a na doporučení svého učitele, jenž u něho rozpoznal dostatek talentu, začal navštěvovat sochařsko-kamenickou školu v Hořicích. A právě sem se nedlouho po studiích na pražské akademii, tedy v době svého vrcholného tvůrčího období, vrátil jako profesor a v Hořicích působil až do své smrti v roce 1928,“ připomíná Tomáš Mates.
Zdůraznil, že výstava bude unikátní hned z několika důvodů. „Jednak je koncipována jako celkový průřez Kociánovou sochařskou tvorbou, v galerii chystáme instalaci přibližně stovky jeho prací a poprvé se veřejnosti představí i některé originální hliněné modely, které byly později ještě jeho synem Quidem Romanem opatřeny konzervací, ale její výjimečnost bude spočívat hlavně v tom, že zde bude až osmdesát procent všech plastik v bronzu.“ To znamená, že návštěvníci uvidí nejvýznamnější díla autora ve finálním materiálu, o což Kocián sám usiloval, ale za jeho života se mu to nepodařilo.
Expozice bude sestavena jednak z děl, která vlastní hořická Galerie plastik, ale další část tvoří i zápůjčky z muzea v Ústí nad Orlicí, pražské Národní galerie a Galerie Klatovy - Klenová. Výstava, kterou podpořila místní radnice a krajský úřad, bude zahájena v sobotu 17. dubna a potrvá až do konce srpna. Na příští rok je sice plánováno její opakování v pražském Obecním domě, nikoliv ovšem v tak ojedinělém rozsahu, jak ji bude možné nyní zhlédnout v podkrkonošském městě.
(jn)