Hořicko - Kultura - Vzácné varhany v Hořicích Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Vzácné varhany v Hořicích

Patnáct let čekal královský hudební nástroj na svoji opravu. Dočkal se, ale opět čeká. Teď již pouze na slavnostní zprovoznění. 

Vzácné varhany v kostele Narození Panny Marie v Hořicích již sice byly kolaudovány, avšak oficiální zprovoznění se uskuteční až 5. září v 10 hodin, kdy se bude konat slavnostní mše celebrovaná královéhradeckým biskupem Mons. Dominikem Dukou. 

K tomu, aby se podařilo dokončit opravu historického nástroje, přispěla za bezmála patnáct let přímo i nepřímo celá řada lidí, jimž patří dík. Vše začalo již krátce po listopadu 1989, kdy se v místním kostele začaly pořádat koncerty klasické hudby. Duchovním otcem myšlenky na opravu varhan byl ředitel Kulturního domu Koruna Jan Sezima, díky němuž se stalo takřka samozřejmostí věnovat výtěžek z těchto hudebních setkání právě na rekonstrukci vzácného nástroje. 

Garant sbírky 

Kulturní dům se také stal garantem této sbírky. Dobročinné koncerty postupně vynesly 200 tisíc korun, a tak mohla být zahájena první etapa prací. Kutnohorská firma Organa provedla generální opravu vzduchotechniky a do pořádku dala i hrací stůl. V této fázi však bylo všem zainteresovaným jasné, že dokončení rekonstrukce si vyžádá mnohonásobně vyšší náklady a tudíž není možné spoléhat jen na dobročinnost. „Myslím, že šťastným krokem P. Adama Depy, administrátora zdejší farnosti, bylo vytvoření jakési pracovní skupiny, která se pravidelně schází. Tvoří ji starostové přifařených obcí a další lidé, kterým není lhostejný osud církevních památek a kteří mohou nějakým způsobem pomoci při jejich záchraně,“ říká Jaroslav Vácha, jeden z členů této skupiny. 

Nakonec se na opravu varhan podařilo od sponzorů a z grantů kraje a města získat dalších 700 tisíc korun. 

Firma Rieger - Kloss 

Tentokrát byly práce svěřeny krnovské firmě Rieger - Kloss. 

„Zdálo se, že teď už nemůže úspěšnému dokončení opravy stát nic v cestě, ale najevo vyšly skryté vady. Některé píšťaly byly deformované, některé se dokonce rozpadaly. Znamenalo to prodražení o dalších sto tisíc,“ informuje Jan Sezima. Díky dalšímu, tentokrát padesátitisícovému příspěvku města a díky veřejné sbírce, kterou mezi sebou uspořádali věřící, byla i tato poslední překážka zdolána. 

Z krásného zvuku opraveného nástroje se budou těšit jak věřící, tak návštěvníci koncertů. Po slavnostní mši 8. září se bude konat v chrámu slavnostní koncert hořických spolků a všech hudebníků, kteří v průběhu let svým vystupováním přispěli k financování milionové opravy varhan. 


JINDRA VÁCHOVÁ, autorka je bývalá redaktorka