Hořicko - Kultura - Hořice chtějí větší muzeum Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořice chtějí větší muzeum

Hořice - Městskému muzeu v Hořicích chybí kvůli nedostatku místa stálá vlastivědná expozice i zázemí pro služby veřejnosti. Proto letos hořická radnice nechá vypracovat projekt na rekonstrukci a rozšíření přes sto let staré muzejní budovy na náměstí Jiřího z Poděbrad.
„Náklady na plánované rozšíření muzea se určitě vyšlahají na desítky milionů korun, a tak bychom na tuto akci chtěli získat dotace z fondů Evropské unie. Proto si letos necháme vypracovat projektovou dokumentaci, bez níž nelze o finanční podporu z evropských zdrojů žádat,“ uvedl tajemník hořické radnice Jaroslav Vais.

Městu chybí vlastivědná expozice

Kvůli nedostatku místa nemá Městské muzeum v Hořicích v současné době ani stálou vlastivědnou expozici a všechny sbírky zůstávají skryty v depozitářích. V malé síni muzea se konají pouze pravidelné tematické výstavy a v přilehlé Štorchově síni se od dubna do října odehrávají prezentace moderního umění a občasná kulturní vystoupení.
Projekt na rekonstrukci a rozšíření hořického muzea bude vycházet ze studie, kterou má město k dispozici od loňského roku. Ta počítá s výrazným rozšířením výstavních ploch a se stavbou nového depozitáře v zahradních prostorách za muzeem.

Foto www.horicko.cz Expozice má připomenout sochařskou tradici

Prostory v hlavní budově bude možno po úpravách využít pro vytvoření stálé muzejní expozice s výraznější prezentací města a jeho tradic včetně kamenosochařství či výroby hořických trubiček. Nabídka městského muzea by se v nových podmínkách měla rozšířit i o informační středisko, pracovnu pro badatele, přednáškovou místnost, archiv či knihovnu.
„Přípravu rekonstrukce chceme dotáhnout k získání stavebního povolení, abychom byli připraveni, až Evropská unie ve svém příštím rozpočtovém období, které začne příští rok, vypíše vhodné dotační tituly, o něž bychom se mohli ucházet,“ dodal tajemník.

Ivan Truhlička, Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy