Hořicko - Kultura - Šest hořických sochařek na Sympoziu Sporck Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Šest hořických sochařek na Sympoziu Sporck

Stanovice – další zajímavé místo pro milovníky umění a historie bylo slavnostně otevřeno v sobotu (26.6.2010) za účasti mimořádného hosta.

Uplynulých několik týdnů pracovalo v obci šest mladých sochařek v rámci premiérového ročníku Sympozia Sporck. Z pískovce tvořily absolventky kamenické školy v Hořicích díla inspirovaná rozkvětem regionu v době hraběte Šporka.

Obdivovat zajímavé sochy mohou návštěvníci v lomu sv. Klimenta. Přírodní areál byl upraven, z obce sem zájemce dovede značení. „Původně jsme chtěli sympozium uskutečnit přímo tady. Ale díky vydatným dešťům tu byla půda rozmáčená. Naštěstí nám vyšel vstříc starosta Josef Mádle a sochy vznikaly na ploše jeho firmy,“ prozradila Dagmar Štěpánková z občanského sdružení Sympozium Sporck. Další z jeho členů, Jiří Stránský, připomněl úlohu sochařství a Matyáše Brauna v rozvoji českého baroka. Uvítal také vzácné hosty, kraj zastupoval náměstek hejtmana Helmut Dohnálek, hořickou školu její ředitel Josef Moravec.

Nejvýznamnějším z návštěvníků se stal arcibiskup Dominik Duka. Připomněl osud svatého Klimenta, kterému byl lom zasvěcen, zmínil se také o důležité roli hraběte Šporka při rozvoji regionu i české kultury. Potom vysvětil nový kulturní stánek a požehnal všem, kteří se na jeho vzniku podíleli.

Mezi návštěvníky byl také bývalý hejtman Pavel Bradík, který se řadu let v obnově Šporkova panství angažoval. Lom zdobí nyní pět nových soch, ale také starý balvan s vytesaným Ježíšem. Ten byl objeven při úpravě lomu, jeho okolí je upraveno a opatřeno schůdky. První novou sochu Johany Eliášové s názvem Mecenáš najdou návštěvníci u cesty ze Stanovic. Na kraji lomu stojí Proměna Jany Doležalové, návštěvníci tu dále mohou obdivovat Sporckubínu Dany Macounové, Lázně Báry Sajbrtové, Sílu času Lenky Strnadové a Hlas pramene Petry Zítkové. Lom je volně přístupný.
Autor: Bedřich Machek