Hořicko - Kultura - Koncert sboru Boni pueri na Pecce 17.6.2011 Pondělí 22. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Koncert sboru Boni pueri na Pecce 17.6.2011

Věhlasný chlapecký sbor Boni pueri zahájí v pátek 17. června ve 20 hodin jubilejní X. ročník Harantovských slavností historického zpěvu.

Chrámovou lodí kostela sv. Bartoloměje v Pecce zazní pod taktovkou MgA. Marka Štryncla Responsoria Jana Dismase Zelenky a skladby starých mistrů.

Harantovské slavnosti historického zpěv jsou již známým mezinárodním festivalem pěveckých sborů, který se koná každý lichý rok v malebném podkrkonošském městečku Pecka na počest českého šlechtice, hudebníka, spisovatele, cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a pána na Pecce, popraveného 21. června 1621 za účast ve stavovském povstání. Letos proběhnou ve dnech 17. až 19. června. Pořadatelem je Kulturní sdružení Harant Pecka s Městysem Pecka a NIPOS ARTAMA.

Sobotní program otevře v 9.30 hodin slavnostní zahájení na nádvoří hradu Pecka. Od 10 hodin předvede devět přihlášených sborů (osm z celé naší republiky a jeden slovenský) své umění na hodnocené přehlídce. Během desetiminutového vystoupení si porota vyslechne polyfonní skladby z období renesance a raného baroka. Jak u poroty uspějí, dozví se všichni v 15.30 hodin v kostele sv. Bartoloměje na předávání cen.

Festival je výjimečný tím, že se neudělují 1., 2. a třetí místa, ale porota oceňuje u sborů to, čím vynikají nad ostatní, nebo čím porotce zaujaly. Vždy jsou proto „kategorie“ jiné (např. ocenění za provedení polyfonní skladby, nebo za provedení konkrétní skladby, nebo za umělecký dojem apod.). Ten soubor, který porotu oslovil nejvíce, se stává laureátem festivalu.

Součástí festivalu jsou také semináře a besedy. Na prvním semináři sboristé společně nacvičí jednu píseň Otče Bože všemohúcí ze Sborníku vícehlasých skladeb IX (vydaného pro potřeby festivalu), která bude součástí nedělní mše.

Pro laickou veřejnost je připravena beseda s historičkou, spisovatelkou a publicistkou doc. Mgr. Marií Koldinskou, PhD., mj. autorkou obsažné knihy Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Cesta intelektuála k popravišti. Beseda na téma Kryštof Harant - cestovatel a cestopisec proběhne od 16 hodin v sále hasičské zbrojnice v Pecce. V 18 hodin se znovu vrátíme do kostela, a to na volné koncerty jednotlivých sborů.

Nedělní část festivalu otevře v 9 hodin v kostele zpívaná mše Missa Salve Regina (autor Tomás Luis de Victoria), při které zazní již zmíněná společně nastudovaná skladba. Poté v 10.30 hodin vystoupí v kostele další host festivalu - vokální soubor COLLEGIUM 419, který se specializuje na hudbu 16.–18. století. Pod vedením sbormistra Čeňka Svobody zazní skladby starých mistrů. U příležitosti X. ročníku HSHZ byl jako studijní materiál vydán Sborník vícehlasých skladeb IX, jehož autorem je opět PhDr. Martin Horyna, odborník na slovo vzatý a příznivec festivalu. Sborník je prodejný.

Zváni jsou všichni, kteří si rádi poslechnou renesanční a barokní skladby a jimž je tato hudba a zpěv v citovém zážitku, jak v duchovním, tak světském rozměru blízká. Jistě budou velmi spokojeni.


(poř)