Hořicko - Kultura - Hořice navštíví tibetští mniši 3.června, Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořice navštíví tibetští mniši 3.června,

Tibetští mniši z hlavního exilového sídla bönistů, kláštera Mänri v severní Indii, zavítají začátkem června do Hořic. Podkrkonošské město je jen jedním z pěti míst, kde třináctičlenná skupina mnichů poprvé v Česku představí starobylý rituál čham - tanec v maskách a obřadních kostýmech za doprovodu původních rituálních nástrojů.

„Pro Hořice je to určitě výjimečná událost, protože hosté z Dálného východu vystoupí jen na několika místech v republice. Hořické představení se uskuteční v pátek 3. června navečer v sále radnice, ale ještě před tím přijmu mnichy u nás na úřadě,“ řekl hořický starosta Ivan Doležal.

Tibeťané z exilového severoindického kláštera Mänri přijeli do České republiky na pozvání organizátorů tradičního projektu Tibet mysli, aby představili učení bönismus, které je původním náboženstvím na Tibetské náhorní plošině s kořeny, jež sahají až do starověké Persie a tibetského předbuddhistického období. Tento týden vystoupili například v pražské Arše a také v Centru současného umění DOX, kde veřejnost seznámili s historií a učením bönu: kromě výkladu symbolů a ikonografie se zaměřili i na tradiční tibetskou medicínu, meditaci a astrologii.

Čhamové tance tibetských mnichů jsou podle pořadatelů jedinečným souborem vyjádření duchovních nauk a poselství prostřednictvím starobylého a unikátního rituálu, v němž se spojují prvky hudební, taneční a divadelní do performance, která zasáhne smysly i emoce každého diváka. V tibetských komunitách se pořádá většinou jen jednou do roka a představuje náboženský svátek i společenskou událost současně.

V sále hořické radnice se vystoupení uskuteční 3. června od 19.30. Kromě Prahy a Hořic zavítá skupina mnichů také do Plzně, Brna a Zlína.


(jn)