Hořicko - Kultura - Digitalizace Biografu na Špici Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
25.5.2012 - Jan Parizek
Digitalizace Biografu na Špici

Proč digitalizace?
S masivní digitalizací multiplexů a jednosálových kin filmoví distributoři masivně opouštějí výrobu a distribuci 35mm kopií, kterých je již nyní (květen 2012) kritický nedostatek na pokrytí všech nedigitálních kin. Digitalizace kina je tedy nutností pro jeho zachování (a zachování pracovních míst).

Co je digitalizace?
Změna technologie projekce filmů, kdy film již není promítán z filmového 35mm pásu, ale přehráván z digitálního nosiče. Filmy jsou distribuovány přes externí harddisky ev. při přenosech alternativního obsahu (opery, divadla, sport,…) přes satelit. Samozřejmostí je špičková a neměnná kvalita jak obrazu tak i prostorového zvuku. Standartně jsou instalovány projektory až s čtyřnásobným rozlišením oproti FullHD (BlueRay disky) rozlišení.

Výhody digitalizce:

Jednoznačně je to nasazování premiér – tzn. nemusí čekat až se kopie dostane do kina (nyní i půl roku) a nemusejí odjíždět do vzdálených digitálních (multi)kin a prakticky film můžou vidět ve svém „domácím“ kině v den jeho republikové premiéry. A v případě Biografu i za levnější vstupné oproti multikinu a v mnohem lepší kvalitě (multikina se o své zařízení moc nestarají).
Digitalizace také pro kino přináší výraznou úsporu v energiích a provozu, neboť odpadá náročná manipulace a redistribuce těžkých 35mm kopií.
A samozřejmě flexibilní dramaturgie, kdy je možné uvádět veškerý digitální obsah s vysílacími (public) právy v České republice – od distribučních filmů po přenosy (a záznamy) oper, divadel, baletů, koncertů, sportovních utkání…
3D projekce – zařízení na stereoskopické promítání není nutností pro zachování kina a takto je doménou spíše zábavních a nákupních center a většina 3D filmů tomu i odpovídá. Je samožřejmě možnost instalace při digitalizaci (nebo až poté) ale je to poměrně nákladné rozšíření.

A trocha filozofie na závěr:

Biograf resp. kino, stejně jako divadlo zprostředkovává iluze a film jako syntetické médium především iluze ze všech uměleckých oborů. Sdílená a prožitá iluze(umění) je potřebná pro sociální a kulturní rozvoj obyvatel města. Jednoduše - zážitek prožitý ve větší skupině je jiný než o samotě a souvisí to i z tím, s čím operují církve. Že je nás určitá masa, co sleduje jeden stejný zdroj emanací (vysílání), a že nás tyto zážitky mohou spojovat a měnit. To je to důležitější. Kino je také, a to hlavně, relaxační zóna, která běžnému diváku nabízí především odpočinek a chvilkové odproštění (nebo i reflexi) od každodenních starostí. Pobavit, zasmát se, zamyslet. Při dnešní možnosti distribuce filmů – internet, DVD, televize – zůstává kino zprostředkovatelem filmových a společenských zážitků spíše ve své sociální funkci, že lidi sdružuje, že umožní sdílený stejný zážitek pro skupinu obyvatel, kteří se ani nemusejí znát. Zůstáva kulturním centrem. Byla by velká škoda o takové centrum přijít. A že jednosálové kino, kde se divák může cítit jako doma, dokáže umocnit prožitek filmu mnohem více než nějaký předražený multiplex s nekvalitní projekcí, je už mimo diskuzi.

Za Biograf na Špici: Jan Pařízek – externí dramaturg

Veškeré info o digitalizaci kina na: http://www.digitalnikino.cz
Web Biografu na Špici: http://biografnaspici.webnode.cz/

PS: měsíc červenec je posledním programovaným měsícem. Pak už vzhledem k počtu kopií nelze dělat řádný program. A nouzový režim by byl velice nákladný.