Hořicko - Kultura - Výstava Prof. MUDr. Jan Levit (1884 — 1944) Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
6.11.2014 - Muzeum Hořice
Výstava Prof. MUDr. Jan Levit (1884 — 1944)

Univ. prof. MUDr. Jan Levit pocházel z významné hořické lékařské rodiny s židovskými kořeny. Jeho děd Vít Levit ošetřoval raněné po bitvě u Sadové r. 1866 a jeho otec Eugen v r. 1889 založil a řadu let vzorně vedl hořickou okresní nemocnici.

Jan Levit studoval na gymnáziu v Hradci Králové a v Jičíně a poté na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Cenné praktické zkušenosti získal při ošetřování raněných nejprve v srbsko-turecké válce v r. 1912 a později i v první světové válce, kdy působil v několika nemocnicích, např. v Kolíně a v Terezíně, kde léčil dokonce i srbského atentátníka Gavrila Principa. Po válce byl jmenován přednostou Záložní nemocnice v Praze - Karlíně a později Divizní nemocnice na Karlově náměstí. Kromě služby lékařské se neúnavně věnoval i činnosti vědecké. V r. 1928 byl jmenován řádným profesorem válečné chirurgie na Karlově univerzitě. Za své zásluhy obdržel četná československá i zahraniční vyznamenání. V r. 1934 se stal primářem chirurgického oddělení nemocnice v Praze Na Bulovce, kde působil až do r. 1940, kdy musel z rasových důvodů odejít do ústraní. V r. 1942 byl již jako těžce nemocný odvezen do terezínského ghetta a v r. 1944 byl odeslán transportem do likvidačního koncentračního tábora v Osvětimi, kde zahynul.

Jan Levit byl věhlasným chirurgem a byl vyhledáván pacienty všech společenských vrstev, včetně nejvýznamnějších osobností světa politiky, vědy a umění. Vedle lékařské vědy bylo Levitovou největší láskou rodné město, jemuž se snažil ze všech sil pomoci a prospět. Díky jeho přispění byla v Hořicích postavena ve 30. letech minulého století Vojenská invalidovna. Za své zásluhy byl v r. 1934 jmenován čestným občanem města.

Toto vše a mnohé další připomíná na 10 panelech výstava Prof. MUDr. Jan Levit (1884 - 1944), kterou připravil Martin Lochovský, student 3. ročníku oboru Prezentace a ochrana kulturního dědictví na Historickém ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s hořickým muzeem. V měsíci září a říjnu byla výstava prezentována v prostorách Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové a nyní se představí také obyvatelům Hořic.


PhDr. Oldřiška Tomíčková