Hořicko - Kultura - Sochařské symposium 2021 Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
14.7.2021 - Redakce
Sochařské symposium 2021
V Hořicích od začátku července pracuje na svých dílech pět sochařů ze čtyř zemí. Koná se tam 31. ročník Mezinárodního sochařského sympozia, které pořadatelé loni kvůli pandemii o rok odložili. Dění v lomu si užívají i návštěvníci.

Pětice kamenosochařů tvoří v lomu U svatého Josefa v Hořicích. Lom U svatého Josefa v lese na okraji Hořic je synonymem komorní atmosféry a klidu. Ticho pod skalním masivem teď však často prořízne zvuk brusky či pneumatického kladiva. Na čtyři týdny se tam nastěhovali umělci pozvaní na sochařské sympozium.
Rachot však genia loci hořického lomu příliš nenarušuje. Střídá ho totiž o poznání příjemnější zvuk dlát a dalších klasických sochařských nástrojů, ale také zcela tiché chvíle tvorby plné soustředění na cestě k uměleckému dílu.
Letos v lomu pracuje pět sochařů, dva z nich tvoří společně. I současný ročník však poznamenala pandemie koronaviru. Do Hořic proto nemohl přicestovat Japonec Hiroyuki Asakawa a problémy měla i Ukrajinka Olena Dodatko, která přijela až se zpožděním.
„Nakonec dorazila na speciální povolení ministerstva zahraničních věcí. Přicestovala v zájmu České republiky, podobně jako třeba královna Alžběta II.,“ usmívá se spoluorganizátor Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích Martin Samohrd.

Text: iDnes, Foto: Hořicko