Hořicko - Úřady - Část hořické radnice patří stavbařům Pátek 14. června 2024 
Úřady
 Biskupství v Hr.Králové
 Česká pošta s.p. - Hořice
 Čs. insp. živ. prostř. HK
 Čs. školní inspekce HK
 Finanční úřad Hořice
 Hasiči Centrála
 Hasiči KH kraje
 Katastr.úřad Jičín
 Kr. hygienická st. HK
 Královéhradecký KÚ
 Městský úřad Hořice
 Okr.hygienická st. Jičín
 Okresní úřad Jičín
 Pozemkový fond
 Státní zástupci
 Úřad práce Jičín


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Část hořické radnice patří stavbařům

Tento týden předá městský úřad stavbařům část radnice určenou ke kompletní rekonstrukci. Historická budova na náměstí Jiřího z Poděbrad potřebuje opravy za přibližně padesát milionů korun. Zadní trakt sto let starého objektu je nyní nevyužíván, proto část agend sídlí v rekonstruované budově v Žižkově ulici, kde je nyní 19 kanceláří. Tento objekt byl však opravován za účelem využití domem dětí a mládeže, který se sem přesune, až budou hotovy prostory na radnici. Zařízení pro mládež nyní sídlí v nevyhovujícím objektu.

„Dokončení všech prací je plánováno do konce roku 2005,“ říká tajemník Jaroslav Vais. Smlouva o dílo je již hotova, prostory připraveny. Byly demontovány rozvody topení, obklady a elektrické příslušenství, vyklizeny zbytky nábytku, již nepoužitelného. Dobré kusy byly nabídnuty jednotlivým zařízením města. Prostory jihovýchodního křídla radnice jsou připraveny k převzetí stavební firmou Valc, která zvítězila v konkurzním řízení na druhou etapu prací. První etapa rekonstrukce radnice skončila v devadesátých letech.Z rekonstruované části budovy budou zachovány pouze obvodové zdi, v dlouhodobějším plánu je i oprava secesního divadelního sálu v prvním patře budovy. Avšak na tento účel je nutné obdržet státní dotaci, bez ní nemohou být práce započaty. Sál by byl pro město velmi potřebný, prostory podobných rozměrů radnice prakticky nemá. Například pro společná setkání starostů slouží obřadní síň, veřejná zasedání městského zastupitelstva se konají v městské jídelně. Do sedmdesátých let sloužil sál i pro filmová promítání. Pardubický památkový ústav doporučil zařazení této památky do programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury.

Celá budova radnice je vedena jako nemovitá kulturní památka v ústředním seznamu kulturních památek a dům včetně interiéru je chráněn. Původně zde byl roku 1864 vystavěn městský hostinec, nejrozsáhlejší stavební úprava navržená architektem Blažkem se datuje do roku 1906. A právě ta vtiskla domu současnou dispoziční úpravu.Po dokončení rekonstrukce budou všechny agendy soustředěny pouze v budově radnice, odloučené pracoviště v Žižkově ulici bude sloužit účelu, ke kterému bylo adaptováno.


Alena Kaňková