Hořicko - Zdravotnictví - Nová služba pro těhotné ženy Úterý 23. července 2024 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
24.3.2004 - Redakce
Nová služba pro těhotné ženy

Od roku 2002 existuje v Čechách nová služba, která je určena těhotným ženám. Jedná se o službu duly. 

Kdo je dula? Je to speciálně vyškolená osoba, která ženě poskytuje informace a emocionální podporu během těhotenství, fyzickou podporu a pomoc během porodu a další pomoc během šestinedělí, pokud žena tuto pomoc potřebuje. Nejpodstatnější částí této služby je doprovod těhotné ženy při porodu. Nepřetržitá přítomnost osoby, které důvěřuje a na kterou se může spolehnout, je pro rodičku velkým přínosem. Doprovázející dula navíc zná různé úlevové techniky, jak usnadnit čekání na děťátko a ovlivnit tak pozitivním způsobem plynulost porodu i jeho délku. Nenabízí však bezbolestný porod. Bolest k porodu patří a je to záležitost naprosto fyziologická. Může však být menší a nemusí trvat tak dlouho. Je velmi důležité, jakým způsobem se miminka rodí, v jaké pohodě je žena během těhotenství i během porodu samotného. Dula také napomáhá komunikaci mezi rodičkou a zdravotním personálem.

V roce 2002 proběhl první kurz pro duly a v říjnu téhož roku jsem jako první v Čechách získala certifikát, který mně umožňuje tuto službu vykonávat. V současné době pracuje v Čechách už šest profesionálních dul a ve výcviku je několik dalších žen.

Každá dula nabízí různé způsoby, jak rodící ženě během porodu pomoci. Jsou to masáže, polohování, využití aromaterapie, homeopatie, muzikoterapie, akupresury, shiatsu, reiki. Každá dula nabízí to, co ji během kurzu oslovilo, co jí je blízké. Žena pak z této nabídky využije, co si přeje, nebo to, co si vyžádá v danou chvíli postupující porod. Je třeba podotknout, že dula nesupluje práci porodní asistentky, nezasahuje do práce lékařů a nevykonává žádné zdravotní úkony. Pro rodící ženu (případně jejího partnera) má být po ruce, ale zároveň nesmí překážet. Je spousta možností, jak by měl doprovod dulou probíhat tak, aby byla spokojená jak rodící žena, tak její partner, pokud je také přítomný. To vše lze dojednat na níže uvedených kontaktech nebo při nezávazném osobním setkání.

V mé nabídce je využití muzikoterapie (tibetské mísy, didjeridoo), akupresurních bodů, energie reiki, možnosti šátku Rebozo, dále protitlakové masáže, polohování a některé prvky břišního tance, které porod také mohou usnadnit. Břišní tanec patří mezi moje další aktivity. Vedu kurz nejen pro těhotné ženy, kde využíváme blahodárných zdravotních účinků na ženské tělo. Těhotné ženy dostávají potřebné informace související s těhotenstvím a přípravou na přirozený porod. Břišní tanec pro těhotné ženy začala v Čechách provozovat jako první Tamara Marková, která se ženami cvičí v A-centru v Praze. Druhým místem s touto možností se staly právě Hořice.

Kde získáte další informace o možnosti doprovodu dulou?

telefon: 493 693 258 ve večerních hodinách
e-mail: balina@centrum.cz
více: www.rodina.cz/duly

A proč jsem se stala dulou? Rozhodla jsem se absolvovat tento kurz proto, že práci duly cítím jako užitečnou a smysluplnou. Přichází-li miminka na svět v klidu, pohodě a láskyplném prostředí, vyrostou z nich pak lidé, kteří budou umět také kolem sebe šířit klid, pohodu a budou si vytvářet láskyplné vztahy. Zdá se vám to idealistické? Počkejme si, až vyroste generace dětí narozených jiným způsobeb, než jakým jsme přišli na svět my. Těším se, až vyrostou ty děti, jejichž maminky jsem během porodu už doprovázela.


Naďa Baliharová, Dula Podkrkonošská