Hořicko - Zdravotnictví - Boj o zachování nopacké nemocnice Pátek 27. ledna 2023 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Boj o zachování nopacké nemocnice


O novopacké nemocnici se stále jedná. Žádost o podporu jejího zachování zaslal ministru zdravotnictví Luboš Malý z Nové Paky. Část dopisu zveřejněná v Novinách Jičínska dne 12.května 2004. 


Píši jako občan, jehož dopis se opírá o petici 3995 občanů devítitisícového města, požadující zachování provozu novopacké nemocnice, přesněji detašovaného pracoviště Oblastní nemocnice Jičín, a.s. a prověření postupu zakládání a.s. 

Přínos pro město 

Dne 4.12. 2003 je založena Oblastní nemocnice Jičín, a.s., předsedou jejího představenstva se stává Petr Kuřík. Zdá se, že pro Novou Paku je to jenom dobře. Jenomže dne 4.3. 2004 se náhle z tisku dovídáme, že „novopacká“ nemocnice bude zrušena, oddělení budou spolu s dobrým personálem rozptýlena do Nového Bydžova (cca 45 km) a některé části do Jičína z důvodu, že vykazuje ztrátu nejprve 2 mil. korun, poté 6 mil. korun, což jsou peníze potřebné na přepravu do Jičína. Jičínu jsme na obtíž. Názor nás, občanů, na události je následující: 

Argumenty proti 

1) Již dost bylo za poslední roky diskriminace našeho města ohledně nemocnice v Nové Pace. 
2) Je pro nás nemožné dojíždět do Nového Bydžova za ošetřením (1 hod. vlakem, vysoké schody do vlaku, otřesy pro nemocné). Dojíždění rodinných příslušníků za nemocnými 45 km daleko od domova je finančně neúnosné. Často tito lidé ležící na LDN očekávají v těžkých dnech své příbuzné denně.
3) Není pravda, že vyčíslená ztráta je tak veliká, když oddělení prosperují a mají plnou obložnost. Donášejí se nám informace o možných až 1015 mil. Kč ročních přírůstcích z místních oddělení.
4) Za vícenáklady s dopravou si může provozovatel sám svojí činnosti v minulých letech, likvidací provozů s ekonomickým odůvodňováním. 

Sporné investice 

5) Opravy a údržba byly v minulosti zanedbávány. Veškeré výnosy z novopackých oddělení putovaly na investice v Jičíně. Vyčíslených 150 mil. Kč na opravy je vysoké číslo. Nikdo nemluví o rozsahu, co za ně. Jednalo se o připravovanou likvidaci. 
6) Podivné je také počínání „kraje“ při zřizování a.s. V úplném výpisu z obchodního rejstříku, byť pořízeného z internetu, je uveden základní kapitál ve výši pouhé 2 mil. Kč, když jenom nové investice v Jičíně převyšují 600 mil. Kč. Převoditelnost akcií není zde vůbec omezena, což není u žádné z oblastních nemocnic zapsaných u Krajského soudu v HK (na rozdíl a ve srovnání s obdobnou nemocnicí zapsanou Městským soudem v Praze). Netušíme, co je nová Oblastní nemocnice a co do ní patří, co je stará a kdo je kde vlastně ředitelem či statutárním zástupcem.
7) Na veřejném zasedání jsme byli informováni, že Petr Kuřík již není předsedou představenstva, což by znamenalo již třetí změnu u obchodního rejstříku během 4 měsíců.
8) Máme právo se domnívat, že se za tím vším skrývají nečisté a osobní zájmy jednotlivců, tak jak se v současnosti bohužel stává. 

Stav není havarijní

V současné době v novopacké nemocnici funguje LDN, psychiatrie, rehabilitace lůžková i ambulantní, chirurgická a interní ambulance. Nemocnice nemá zvláštní vybavení, avšak ze stěn nestříká voda a podlahy se nezvedají jako v Motole. 

LUBOŠ MALÝ