Hořicko - Zdravotnictví - Ministryně zdravotnictví Pátek 14. června 2024 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Ministryně zdravotnictví

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová zavítala v pondělí (10.ledna) na novopackou radnici, kde se jednalo o nových projektech i nedostatečné ambulantní péči.

Na pozvání místostarosty Františka Škvařila přijela do Nové Paky ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Vedle představitelů radnice se setkala i s tvůrci projektu na oživení zdejší nemocnice, která v loňském roce ukončila činnost. „Projekt vítám. Důstojné zacházení ve stáří a kvalitní přístup rodiny dá člověku v seniorském věku pocit štěstí, proto iniciativy upřené tímto směrem budu podporovat a jsou i mým koncepčním záměrem,“ uvedla. 

Starosta Josef Cogan mluvil o snížení lůžek následné péče v Nové Pace a o koncepci vybudování sociálně - zdravotnického zařízení s možnou rehabilitací. „Bohužel, zatím není tato péče legislativně ošetřena,“ dodává. 

Chybí legislativa Milada Emmerová s ním souhlasila a potvrdila, že zákon vzniká. Lůžko má smíšený charakter, kde převažují sociální důvody hospitalizace, takže bude prezentovat i smíšené financování. Čtvrtinu pobytu by tedy měla hradit zdravotní pojišťovna, potom další složky s finanční účastí nemocného. Bude záležet na tom, zda poslanci tento zákon, který bude předložen do června letošního roku, schválí. 

Navíc zákon o sociálních službách jde vstříc i trendu domácí péče, kde by o člověka měli pečovat odborní asistenti. Od prvého března bude také konečně platit finanční zvýhodnění osob, které pečují o osobu blízkou. Ministryně nakonec uvedla, že kraj by měl tento projekt podpořit a s Novopackými na něm spolupracovat. 

Náměstek ministryně Karel Radolf uvedl, že město nemůže čekat na podporu státu, neboť pro letošní rok je ve fondu sto milionů korun, pro rok 2006 bude částka ještě menší. Prostředky jsou určeny především na dokončení některých akcí. Státní rozpočet neuvažuje o podpoře nových investičních záměrů. 

Poslankyně Iva Šedivá upozornila na tlak na města a obce, které provozují domovy důchodců. „Tento problém je v každém kraji. Kraj by měl podle kritérií vytvořit přehled počtu zdravotnických zařízení a lůžek, sociálních zařízení a ambulantní péče. Potom by se měl starat o to, kdo spravuje jednotlivá zařízení a srovnat péči účelně a racionálně,“ míní šéfka českého zdravotnictví. 

Nedostatečné zajištění Starosta Cogan si postěžoval na nedostatečnou ambulantní péči v Nové Pace i na problém dostupnosti rychlé lékařské pomoci. 

„VZP odmítla podepsat smlouvu se zájemci o zajištění rehabilitace a my jsme jako město bezmocní,“ říká. Ministryně opět upřesnila, že o dostupnost kvalitní zdravotnické péče by se měl starat především kraj. 

Město Nová Paka zahájí stavbu sociálně zdravotnického zařízení ve Svatojánské ulici. Rozšířena bude rehabilitační péče v budově na poliklinice, jedná se o lékařské pohotovosti na dětské poliklinice.