Hořicko - Historie - Stalo se před 100 lety Sobota 13. července 2024 
Historie
 Domov v kopcích
 Osobnosti Hořicka


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Stalo se před 100 lety
Stejně jako letos, si i před 100 lety připomínal kulturní český národ významné jubileum hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824 - 1884) - tehdy 100 a letos už 200 let od jeho narození. Po celých Cechách se konaly koncerty a jiné akce, připomínající toto významné výročí a nejinak tomu bylo i v Hořicích. Článek o tom přinesl Hořický obzor 29. března 1924:

"Oslavy Smetanovy v Hořicích - Koncert Destinové"
1. březen t. r. v Hořicích měl by zapsán býti zlatým písmem v kroniku města. Toho dne Ema Destinová, diva pověsti světové, poctila nás svým vznešeným uměním. Pořadatelé oslav Smetanových nemohli lépe uctíti velikého tohoto génia, než koncertem velké Destinové.

S utajeným dechem vnímali jsme tóny tryskající jako perly z hrdla jejího. Byl to požitek, jaký skýtati může jen umění svrchované, každé kritice se vymykající. Hlas zářící plnou krásou a svěžestí nesl se prostorami sálu jako zpěv bytosti nadpozemské, čemuž i sličný zjev umělkyně napomáhal. Její čísla programu, ať již byla volena ze starší tvorby Smetanovy, či z doby novější, jímala hlavně dokonalým přednesem.

Zejména mistrné podání její Ukolébavek působilo při vší té prostotě hlubokým dojmem, že až posluchače k slzám pohnulo. A což její árie Mařenky z .Prodané"?' Ne, není skutečně slov k vylíčení dojmů tohoto nezapomenutelného večera!

Doprovod obstaral profesor David, umělec na slovo vzatý, s dokonalostí jemu vlastní. Samostatná čísla jeho uchvacovala vervou a procítěným přednesem. Jest jen litovati, že výtečný tento virtuos nucen byl hráti na tak špatném nástroji.

Krásný ten večer doplněn byl zdařilou přednáškou o Smetanovi, kterou pronesl p. Josef Sehnal, učitel.
Starosta města p. Antonín Rudl, přivítal umělkyni velice srdečně, přičemž podán jí byl dvěma děvuškami nádherný koš květinový.
Že obecenstvo neutuchajícím potleskem provázelo každé číslo programu, je samozřejmo. Jen něco musím do ouška pošeptati - aby neutíkalo vždy tak překotně ze sálu, sotva opona spadne, jmenovitě o takovýchto slavnostních večerech. Je to nezpůsob a musí se to nemile účinkujících dotknouti."

Tento koncert, složený výhradně z děl Smetanových, se uskutečnil v předvečer skladatelových narozenin, a jak se píše na jiném místě Hořického obzoru, byl městský Divadelní sál i přes zvýšené vstupné zcela vyprodán a dokonce se s umělkyní jednalo o uspořádání druhého vystoupení.

Vazby Hořic k Bedřichu Smetanovi jsou velmi úzké. Otec František Smetana se narodil v Sadové, matka Barbora, rozená Lynková pocházela z Miletína a oddáni byli 21. listopadu 1820 v hořickém kostele. A v r. 1903 byl hořickými spolky odhalen první pomník tomuto významnému skladateli, dílo Mořice Černila, v nově založených Smetanových sadech.

Oslavy pokračovaly v den Smetanových narozenin 2. března slavnostním aktem u jeho pomníku a dalšími menšími i většími počiny hořických spolků. Hořické spolky ani letos nezapomínají a zařadily do svého repertoáru některé ze Smetanových skladeb.

-tom-