Hořicko - Volný čas - Legiovlak bude od úterý k vidění v Jičíně, poté zavítá i do Nové Paky Úterý 7. února 2023 
Volný čas
 Bona Vita pěvecký sbor
 Dům dětí a mládeže
 Disco Mlejn Sádová
 Hrady a zámky >>>
 Hvězdárna Hr.Králové
 Junák Hořice
 Koupaliště
 Muzea, galerie >>>
 Naučné stezky >>>
 Sportcentrum Hořice
 ZOO Dvůr Králové n.L.


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Legiovlak bude od úterý k vidění v Jičíně, poté zavítá i do Nové Paky

Od 21. do 26. března bude možné v Jičíně a poté od 28. března do 2. dubna v Nové Pace navštívit Legiovlak, který od roku 2015 putuje po českých městech, aby zájemce seznámil s historií československých legií.

Legiovlak se skládá z 13 zrekonstruovaných vagonů, kterými se v letech 1918-20 přepravovaly desetitisíce legionářů napříč Ruskem po transsibiřské magistrále a průjezd si často museli vynutit bojem. "Soupravy legionářských vlaků byly kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu," uvádí mluvčí projektu Miloš Borovička. Historická souprava se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. K vidění bude dobové vybavení, stejnokroje, zbraně a fotografie mapující historii legií. Letošní novinkou je vagon pro ubytování důstojníků. "Lidé tak letos mohou porovnat, jak na tom byli prostí vojáci v tzv. těpluškách, které byly až pro šestnáct mužů, oproti důstojníkům v luxusních salonních vozech," uvádí Miloš Borovička s tím, že způsob boje legionářů pak představí improvizovaný obrněný vůz, který je vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Každý návštěvník může v databázi na Legiovlaku také zjistit, zda měl mezi svými předky legionáře.

V Jičíně bude Legiovlak slavnostně zpřístupněn 21. března v 10 hodin, prohlédnout si ho lidé budou moci do 26. března ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 18 hodin, poté od 28. března do 2. dubna bude vlak ve stejných časech k vidění v Nové Pace. Školy si mohou objednat exkurze a organizátoři připravili pro veřejnost i komentované prohlídky s průvodcem, které začínají každý den od 13 hodin a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. (ip)


více informací o Legiovlaku: www.csol.cz