Hořicko - Volný čas - Výročí 600 let od Bitvy u Hořic Úterý 23. července 2024 
Volný čas
 Bona Vita pěvecký sbor
 Dům dětí a mládeže
 Disco Mlejn Sádová
 Hrady a zámky >>>
 Hvězdárna Hr.Králové
 Junák Hořice
 Koupaliště
 Muzea, galerie >>>
 Naučné stezky >>>
 Sportcentrum Hořice
 ZOO Dvůr Králové n.L.


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
21.4.2023 - Deník.cz
Výročí 600 let od Bitvy u Hořic
Je to již 600 let, co se na vršku sv. Gotharda střetla polní vojska husitů pod vedením již slepého Jana Žižky z Trocnova a Diviše Bořka z Miletínka, aby si vyřídila účty s opoziční šlechtou v čele s Čeňkem z Vartenberka a upevnila moc v našem kraji. Letošní kulaté výročí husitské bitvy si připomenete řadou zajímavých akcí.

Těšit se můžeme na přednášku historika, prof. Petra Čorneje, který je autorem obsáhlé knihy o Janu Žižkovi. Městské muzeum připravuje výstavu Husité v našem kraji, jejíž součástí budou například zrestaurované artefakty zbraní z té doby. Hlavní akce proběhnou od čtvrtka 20. do soboty 22. dubna. Na čtvrteční večer jsou v Biografu Na Špici připraveny projekce klasického, byť poněkud tendenčního Vávrova a naopak Jáklova akčního filmu Jan Žižka.

Během pátečního dopoledne se mohou hlavně děti těšit do Smetanových sadů a na vršek sv. Gotharda, kde pro ně budou připraveny soutěže a herní prvky, samozřejmě hlavně s tematikou husitství a středověku. Páteční večer bude předzvěstí blížící se bitvy, o šarvátky bojovníků či středověkou hudbu nebude nouze. A v sobotu to na Gothardě vyvrcholí! Dopoledne pietní akt u sochy Jana Žižky z Trocnova a následné vysazení Žižkova dubu, hudba a šermířská klání a odpoledne pak hodinová rekonstrukce bitvy.