Hořicko - Ekonomika - Farmáři v kraji prodávají mléko od svých krav sami Úterý 23. července 2024 
Hořicko
 Aktuality
 Ankety >>>
 Ekonomika
 Fotogalerie >>>
 Historie >>>
 Kultura >>>
 Obce Hořicka >>>
 Příroda
 Rozhovory >>>
 Sociální služby >>>
 Speciality regionu
 Sport >>>
 Školy >>>
 Úřady >>>
 Volný čas >>>
 Zdravotnictví >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
14.7.2010 - www.mfdnes.cz
Farmáři v kraji prodávají mléko od svých krav sami

S nápadem jak oživit zájem o mléko přišlo několik farmářů z Královéhradeckého kraje. Ve třech městech rozmístili pět automatů, z nichž si lidé mohou „načepovat“ čerstvé nepasterizované mléko přímo od krav.

Zoufalý pokus přežít, nebo zajímavá služba? Hlavním důvodem, proč farmáři rozmísťují po městech automaty na čerstvé mléko je jeho nízká výkupní cena. Ta se v současné době pohybuje kolem sedmi, zatímco cena výrobní kolem deseti korun za litr.

„Dvacet let chovám krávy a mléko je náš nosný produkt. V současnosti se ale mléko vykupuje asi dvě koruny pod výrobní cenou,“ tvrdí farmář Jiří Musil z Holovous na Jičínsku. Dodává, že jen vloni prodělal asi milion korun. Mléčný automat je podle něj jeden ze zoufalých pokusů jak přežít a zbavit se závislosti na mlékárenských řetězcích.
„Představa je taková, že třetinu našeho mléka prodáme prostřednictvím automatu a zbytek mlékárnám. Pokud se pak v součtu dostaneme na nějakých devět korun za litr, to už se dá přežít a krávy chovat dál,“ míní farmář.

Stejně vidí současnou situaci i v Agrodružstvu ve Lhotě pod Libčany. „Rozhodně to není boj s řetězci, ale s ekonomikou. Výkupní cena je nízká dlouhodobě,“ říká jeho ekonom Zbyněk Ježek.
Dalším důvodem, proč farmáři pořizují automaty, je snaha dostat mléko k lidem. „Chceme prodávat své mléko a zjednodušit dodávky,“ vysvětluje Ježek. Ve všech městech v kraji farmáři nabízejí mléko za patnáct korun za litr.

Stačilo však pár výroků hlavního hygienika Michaela Víta o možných zdravotních komplikacích při konzumaci neupraveného mléka z automatů a zájem o slibně se rozbíhající automaty poklesl.

„Výrok hlavního hygienika počátkem roku nás velmi poškodil,“ tvrdí svorně všichni provozovatelé automatů.
Ještě na začátku roku si lidé z jednoho automatu v Hradci koupili kolem 300 litrů mléka denně, pak zájem zhruba o třetinu klesl. „Určitě na to měl vliv výrok hlavního hygienika. Na řeči, že mléko z automatů zřejmě způsobuje zdravotní problémy, se reaguje těžko,“ říká Ježek.

Také Jiří Horáček ze Lhot u Potštejna pocítil pokles zájmu o mléko z automatu: „Očerňování mléčných automatů v médiích se mi vůbec nelíbí. Ze začátku byl prodej slušný, ale pak začala antikampaň a lidé chodit přestali.“ Stejnou zkušenost má i farmář Jaromír Musil: „Prodával jsem i 120 litrů mléka denně, ale po té štvavé antireklamně jsem na polovině a to už je na hranici rentability.“ Přesto Musil plánuje další automat v Jičíně. Všichni farmáři tvrdí, že jejich mléko je velmi dobře ošetřeno. Ihned po nadojení je zchlazeno na 4 stupně Celsia a ve stejné teplotě skladováno na farmách, v automatech i v autech, která mléko převážejí. Po 24 hodinách musí být mléko z automatu vyměněno za čerstvé.

Mléko z automatů spadá pod kontrolu Státní veterinární správy České republiky. Ta zatím žádné pochybení nezjistila. „Na nic závažného jsme zatím nenarazili. Lide si ale musí uvědomit, že kupují surovinu, která není určena k přímé konzumaci,“ uvedl mluvčí veterinární správy Josef Dubec.
Ten stejně jako provozovatelé automatů radí mléko před konzumací převařit. I Dubec se diví současné vyhrocené situaci kolem automatů: „Je zajímavé, že se tomu tady věnuje tak velká pozornost, když v ostatních zemích tyto automaty na trhu své místo mají.“

Pro mnoho lidí je stále snazší koupit mléko v krabici než si dojít pro čerstvé do automatu. I to mají automaty změnit. „Snad se mléko z automatů dostane víc do povědomí lidí,“ přeje si Horáček.
Podle farmářů je mléko z automatů lahodnější a má větší obsah tuku. „Zatímco mléko z krabice má tuku většinou kolem jednoho a půl procenta, mléko z automatu procenta čtyři,“ říká Ježek.

Mléčné automaty
Hořice *
náměstí Jiřího z Poděbrad - Provozovatel: Jaromír Musil, Holovousy
Hradec Králové
* Baťkovo náměstí * ulice Bratří Štefanů * Pod Zámečkem - Provozovatel: Agrodružstvo Lhota pod Libčany
Rychnov nad Kněžnou * Staré náměstí - Provozovatel: Jiří Horáček, Lhoty u Potštejna
zdroj:www.svscr.cz

Petr Vaňous
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)