Hořicko - Ekonomika - Začala stavba D35 Hořice-Sádová Pátek 14. června 2024 
Hořicko
 Aktuality
 Ankety >>>
 Ekonomika
 Fotogalerie >>>
 Historie >>>
 Kultura >>>
 Obce Hořicka >>>
 Příroda
 Rozhovory >>>
 Sociální služby >>>
 Speciality regionu
 Sport >>>
 Školy >>>
 Úřady >>>
 Volný čas >>>
 Zdravotnictví >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Začala stavba D35 Hořice-Sádová
Za účasti ministra dopravy a ředitele ŘSD byla v úterý 7.11.2023 zahájena stavba první úsek dálnice D35 na trase Hradec Králové-Jičín. Plánované uvedení do provozu je již v roce 2025. Délka úseku je 10,5 km.

„Jedná se o další zásadní stavbu, která zrychlí cestování na východě Čech. Po letech diskusí o trasách silnic a dálnic v Královéhradeckém kraji začíná stavba prvního úseku D35 v Královéhradeckém kraji. Zahajujeme tím pětileté období, kdy se bude intenzivně stavět dálniční spojení mezi Hradcem Králové a Jičínem. Uleví se tak přetížené silnici I/35, která mnoha obcím na své trase komplikuje život,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Součástí stavby je 14 mostů, jedna mimoúrovňová křižovatka a 5 000 metrů protihlukových stěn. Trasa dálnice je v celém rozsahu vedena v nové trase a po jejím zprovoznění tak bude stávající silnice převedena do sítě silnic II. třídy jako doprovodná komunikace II/635.

„Úsek mezi Hořicemi a Sadovou je první částí dálnice D35, která povede z Hradce Králové k Jičínu a na kterou dále naváže kapacitní silnice I. třídy až k dálnici D10 u Turnova. Nový dálniční úsek zajistí vyšší bezpečnost i plynulost dopravy v místě, kde aktuálně projíždí více než 13 tisíc automobilů každý den a který bude fungovat jako obchvat obcí Sadová a Klenice. Realizace stavby bude mít velmi vysoké tempo, se zhotovitelem se nám podařilo vyjednat možnost rychlejšího zprovoznění dálnice, která by tak řidičům měla být k dispozici již za dva roky,“ konstatoval generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Stavba bude spolufinancována z Fondu soudržnosti v rámci Programu Doprava 2021 – 2027 (OPD3).

D35 Hořice – Sadová v kostce: délka: 10,5 km
kategorie: D 25,5/120
počet všech stavebních objektů: 145
zhotovitel: Eurovia CS, M - SILNICE, Stavby mostů
cena stavby dle smlouvy: 2 442 mil. Kč bez DPH
termín realizace: 2023 – 2025

Než ŘSD otevře celou dálnici, bude sloužit například jako obchvat obcí Sadová a Klenice. Právě obcím na současné silnici I/35 se hodně uleví, po stávající komunikaci jezdí 13 tisíc aut denně.
Úplně všichni ale spokojeni nebudou, tuší nezávislý starosta Milovic u Hořic Vlastimil Hruška. „Máme tam motorest a také čerpací benzinovou stanici. Ti si myslím, že budou plakat, ale my určitě ne.“

Podle Vlastimila Hrušky i dalších starostů obcí, ležících na silnici I/35, bude dálnice pro místní jednoznačně obrovskou pomocí. I když stavba nebude pro některé bez rizika. „Z čeho máme obrovské obavy, to je, že tady máme vodárnu. Před ní se budou dělat pylony. Máme slíbeno, že se vyvrtají a hned zalijí betonem. Byl to to velký průšvih, kdyby obec přišla o vodu.“

„Je tam velký zdroj vody. Máme zde kemp a koupaliště. Všichni občané tam odtud berou vodu. To je jediné nebezpečí pro naši obec,“ dodává Vlastimil Hruška.

Starosta Milovic ale věří, že k tomu nedojde a že dálnice bude od konce roku 2025 přinášet obcím a lidem v nich jen benefity.