Mnoho lidí si myslí, že v zimě je z přírody krásná a zajímavá pouze její neživá část. To znamená udivující výtvory bílého koně a jeho ledových podkov. Leckdo si potom řekne, že si zimní krajinu vychutná pěkně doma v teple koukáním z okna. To by se ale dopustil velkého omylu. Právě zima a její mnohdy kontrastní počasí přináší většinou největší překvapení.
Poslední dobou se docela často vydávám na krátké obchůzky rybníku Buben, jenž se nachází asi 5 kilometrů od Hořic směrem na Miletín. Je položen na dně širokého údolí, kde často vznikají řídké přízemní mlhy, někdy ale velmi husté, kdy není vidět ani na 20 metrů. V zimě se navíc můžeme kochat krásnou zasněženou okolní krajinou, pokud je ovšem sníh. Teď už ale k živé přírodě. Pro hmyz nebo pavouky je to mrtvá doba, ryby jsou pod ledem, žáby a plazi spí a většina savců taky a pokud ne, tak přes den odpočívají a aktivní jsou pouze v noci, kdy si je moc dobře prohlédnout nemůžeme. Zbývá tedy poslední skupina, a tou jsou ptáci. Nejlepší je si trochu přivstat, neboť ráno jsou ptáci i v zimě nejvíc aktivní. Hned jak přijdete k hrázi, můžete na okolních pastvinách spatřit sedící dravce – káně. Mají velkou únikovou vzdálenost, tudíž bude k jejich zhlédnutí potřeba dalekohled. Může jich tu najednou být klidně až 15 nebo i 20. Občas se mezi ně přikrade i několik volavek, pokud je na zemi slabá vrstva sněhu, nebo raději vůbec žádná. Všichni zde loví myši a jiné hlodavce, kterých je tu dostatek.
Když přijdete na hráz, naskytne se vám pohled na zamrzlou vodní hladinu. Hned vás ale vyruší pískavé nebo chřestivé zvuky sýkor modřinek nebo koňader. Pokud budete mít trochu štěstí, uslyšíte velmi slabé pípání šoupálka. Najít ho může dát docela práci, protože je drobný, zbarvený jako kůra, po které rád šplhá. Stejně jako sýkory se chová velmi krotce. Dalším, mnohem atraktivnějším ptákem, kterého tu můžete spatřit, je mlynařík dlouhoocasý. Drží se v malých hejnech, která se můžou přiblížit na vzdálenost třeba jen pár metrů.Je to roztomilý ptáček, prostě taková černobílá kulička s dlouhým ocáskem. Všichni tito ptáci sbírají potravu na větvích stromů nebo na jejich kůře.
Na druhém konci hráze se náhle otvírá klenba dubů a lip a v otevřeném prostoru před vámi zde můžete překvapit lovícího krahujce. Tento malý dravec k tomuto rybníku zalétá docela často a není to zas takový problém ho tu pokaždé spatřit. Když budete pokračovat dál dozadu podél vrbových porostů, dojdete k malé louce, kde se nacházejí tři hromady zrní. Pro ptactvo je tento snadný zdroj potravy velkým magnetem a můžete zde vyplašit třeba krmícího se bažanta, sojky, nebo hejnka malých ptáků počínaje vrabcem a strnadem a konče pěnkavovitými ptáky, mezi nimiž dominují stehlík, zvonek a pěnkava. Do korun okolních olší často zavítá i docela velké hejno čížků lesních. Často tyto ptáky věrně doprovází krahujec.
Cesta vede dál podél rákosin, v kterých občas něco zašustí. Většinou to ale není nic jiného než pouhá, ale krásná sýkora modřinka. Od silnice se potom vrátíme podél druhého břehu rybníka zpět. Ještě ale mrkneme na jeřáby lemující silnici, na kterých se krmí například drozdi kvíčaly nebo kosi černí. Až dojdete zpátky na hráz, ještě bych doporučoval jít kousek podél potoka, kde můžete najít opravdový skvost mezi zimním ptactvem. Je jím drobný ledňáček říční, velký lovec malých rybek. Kvůli svému tyrkysovému opeření si ho nemůžete splést ani přehlédnout.
Právě jste si přečetli, co můžete vidět v zimní krajině za ptáky. Jde však o takový ideální průměr. Zima je v tomto ohledu dost nevyzpytatelná a z výše uvedených druhů můžete vidět třeba jen polovinu. Můžete toho ale vidět i o polovinu víc. Potom už to je jen o štěstí a trpělivosti.
Jan Bartoníček