Až o pět milionů korun může podražit stavba bazénu v Hořicích. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty u stavebních prací. Její očekávaný přesun z dnešních 5 na 19 procent připraví o peníze všechny obce. Například radnice v Jičíně odhaduje, že město letos prodělá minimálně čtyři miliony. Změnu ovšem pocítí třeba i zájemci o stavební parcely v Allanových sadech, jejichž cena by stoupla.
„Pokud novelu zákona o DPH schválí Senát a podepíše prezident, začne platit už od 1. května. V takovém případě zakázky města výrazně prodraží. V menší daňové sazbě zůstane pouze výstavba bytů. Půjde přitom o velký a neočekávaný zásah do městského rozpočtu,“ prohlásil starosta Martin Puš. Obce proto kritizují vládu, že s nimi svůj návrh dopředu neprojednávala. „Investoři dlouho nevěřili, že zvýšení DPH ze stavebních prací vládě projde a na kalkulaci s daňovou úsporou měli málo času,“ uvedly například na základě vlastního průzkumu Hospodářské noviny.
Problém s financováním tak musí řešit například Hořice, které zahájily výstavbu plaveckého bazénu pod nemocnicí. Náklady se totiž z původních zhruba 38 milionů zvýší o dalších asi pět milionů, alespoň takový je předběžný odhad. „Cena, která vzešla z nabídkového řízení, čtrnáctiprocentní zvýšení daně plně nepokrývá. Rozdíl činí více než pět milionů. Ve skutečnosti to však bude o něco méně, neboť firma stihne část zakázky prostavět ještě do konce dubna, kdy nám bude fakturovat nižší DPH,“ konstatuje vedoucí hořické radnice Jaroslav Vais.
Starosta Hořic Ladislav Vrba upozorňuje, že právě na obce dolehne zvýšení DPH velmi výrazně. Zhruba polovinu stavebních prací totiž zadává veřejná sféra, tedy stát a samospráva. „Přitom část z vybraných daní se pak po přerozdělení vrací zpět do rozpočtu měst a obcí,“ podotýká.
Tajemník Vais se domnívá, že by bylo vhodné, aby cenový růst stát obcím kompenzoval právě zvýšením daňových výnosů, které tvoří základ jejich příjmů. „Novela zákona se neměla týkat staveb realizovaných obcemi, které budují například chodníky a různé objekty veřejného charakteru, kde se navíc často neobejdou bez pomoci státu. Bohužel se zdá, že nejde ani tak o finanční úsporu v centru, jako spíše o snahu sebrat peníze městům a regionům,“ míní Vais. Komplikace způsobené zvýšením daně musí řešit i Lázně Bělohrad v souvislosti s rekonstrukcí školy, na niž stát letos uvolní 15 milionů. „S ministerstvem financí se musíme dohodnout, na co se dotace použije, protože na práce v plánovaném rozsahu nám kvůli růstu DPH peníze nestačí,“ uvedl bělohradský starosta Pavel Šubr.
Situaci by podle Puše mohl vyřešit návrh, který počítá s tím, že by se obce staly plátci daně. O něm se sice v poslední době dost spekuluje, ale podle hořického starosty zřejmě nebude mít naději na úspěch.
„Vláda si plně neuvědomuje, co způsobí. Rozhoduje bez vědomí samospráv, na které má její počínání značný dopad. Jednotlivá rozhodnutí přitom naprosto neopodstatněně svádí na Evropskou unii,“ tvrdí Puš. Proto by uvítal, kdyby podobné kroky byly připravovány v dostatečném předstihu. „Nejen samosprávy, ale i podnikatelé by měly mít více času se na takovéto zásadní změny připravit,“ míní jičínský starosta.
(ft, jn)