Starosta: Jiří Čeřovský
Zástupce: Ing. Aleš Kodydek
Kontakt.tel.: 493 697 223
Úřední hodiny: Po 7-17 h, St 7-15.30 h
Poloha:
Mlázovice se nachází na západním okraji pozvičinské kotliny, hřebenech chlumů - Mlázovického a Hořického v nadmořské výšce 306 m .
Historie:
Nejstarší doklady o existenci se datují k roku 1352 a vztahují se ke svěcení farního kostela ve Svatojánském Újezdě. Vystřídalo se zde mnoho zemanských a panských rodů - nejvýznamnější byl poslední člen rodu pánů Smiřických ze Smiřic Albrecht Jan Smiřický - vůdce stavovského povstání v roce 1618.
Po Bílé hoře se Mlázovic zmocnil Albrecht z Valdštejna a po konfiskaci v roce 1634 se dostaly osady do područí cizí šlechty a církevních institucí.
Hospodářský a duchovní útlak lidu narůstal a vyvrcholil roku 1775 v rebélii na hořickém panství. Jedním z jejích vůdců byl mlázovský rychtář Matěj Vávra.
Významnou kapitolou místních dějin je doba husitská. Mlázovská tvrz a osada stoupence panské jednoty Černína byly sice za trestného tažení Janem Žižkou v 1434 vypleněny.
V okolí Mlázovic bylo dříve 12 železitých minerálních pramenů a ložiska rašeliny. Malé lázně byly zrušeny po 2. Světové válce - lázeňské domy dnes používány na sociální účely.
Památky:
Náměstí - pravidelný obdélníkový půdorys z roku 1540, kdy získaly Mlázovice statut městečka s právem výročních trhů a městským znakem.
V roce 1901 byl uprostřed náměstí vztyčen Mariánský sloup z hořické sochařské školy.
V roce 1928 byl vztyčen obelisk věnovaný památce obětí 1. svět. války.
Uprostřed náměstí je kašna, na kterou byla v nedávné době nově instalována socha ženy (autor - p. Korec, rodák z Turnova, v současné době bydlí v Mlázovicích).
Kostel Nejsvětější Trojice - státem uznaná památka - postaven 1725 na místě dřevěného kostela, který tu už stával v r. 1360. Největší zvon na kostele byl ulit roku 1593. Hodiny pocházejí ze zrušeného novopackého kláštera Pavlánů
Významné osobnosti:
Ke konci 16. a na začátku 17. století byl správcem mlázovské farnosti kněz podobojí humanistický spisovatel Augustin Mitis. V té době byla již v Mlázovicích škola. Od roku 1820 se v Mlázovicích a okolí začíná rozvíjet divadelní spolek, pod vedením mlázovského hajného. Časté hry byly hlavně z repertoárů z 60. let - z děl J.K.Tyla, V.K.Klicpery, L.Stroupežnického a A.Jiráska. Hudební tradice je ještě dříve zakořeněna než ta divadelní. Její začátky se datují na 1. pol. 18.stol., kde u jejího zrodu stál kronikář Jan Vlach. Vytvořil skutečnou hudební školu, z níž vyšlo mnoho dobrých hudebníků z toho hlavně 2 se proslavili: Josef Jan Dusík (Mlázovice) a Jan Kuchař (Choteč). Jan Dusík později čáslavský varhaník a skladatel duchovní hudby se stal zakladatelem hudební rodiny Dusíků. Jan Kuchař proslul jako Strahovský varhaník a kapelník pražského Stavovského divadla. Jeho talent byl oceněn i takovými skladateli jako byli Haydn a Mozart.
Turistika:
Na domech jsou instalovány informační tabule, které informují turisty o historii obce.
Přes Mlázovice vedou silnice směrem k státní silnici 35 z Turnova do Hradce Králové, dále do Lázní Bělohrad přes Šárovcovu lhotu a do Jičína.
Turistické značky:
- zelená turistická značka vede jako spojovací značka ke hřebenové červené turistické cestě, a dále do Podhorního Újezdu až do Sobčic.
- červená hřebenová trasa je velice vyhledávanou turistickou trasou, která vede z Konecchlumí přes Mlázovický a Hořický Chlum až do Hořic na kopec sv. Gotharda.
- modrá značka vede z Mlázovic na Záduší, také přetíná hřebenovou červenou trasu (u vrchu Maxinec) a dále pokračuje po hřebenu dolů do Ostroměře a končí na vlakovém nádraží.
V okolí Mlázovic bylo dříve 12 železitých minerálních pramenů a ložiska rašeliny. Malé lázně byly zrušeny po 2. Světové válce - lázeňské domy dnes používány na sociální účely.
Možno pokračovat po cyklotrase 4085 Konecchlumí-Žíreč s napojením na cyklotrasu 4135 Boháňka- Horní Brusnice.