Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Paka chce teplo z nitra Země Pondělí 30. prosince 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
12.7.2007 - www.idnes.cz
Paka chce teplo z nitra Země

Radnice v Nové Pace by ráda do pěti let vypnula všechny plynové kotle v městské teplárně a nahradila je vlastní elektrárnou využívající energii z nitra Země. Město má štěstí, že patří mezi dvaatřicet míst v republice, kde by se dala postavit geotermální elektrárna.

„O využití nějakého obnovitelného zdroje energie uvažujeme už delší dobu. Když jsme se dozvěděli, že patříme do poměrně malého okruhu míst v republice, kde by se dala energie získávat z nitra Země, okamžitě jsme se rozhodli tuto možnost důkladně prověřit,“ uvedl novopacký starosta Josef Cogan.

Geotermální elektrárny pracují na podobném principu jako dnes již poměrně běžně používaná tepelná čerpadla. Jejich základem jsou několik kilometrů hluboké vrty, do kterých se vtlačuje voda, ta se v hloubi země ohřívá a vzniklá horká pára se vyvádí na povrch, kde pohání turbíny.

Geotermální elektrárny na rozdíl od většiny jiných typů elektráren nepotřebují žádné palivo a jejich výhoda oproti ekologicky stejně šetrným větrným či slunečním zdrojům energie spočívá i v tom, že nejsou závislé na počasí. Jejich hlavní nevýhodou jsou obrovské pořizovací náklady, které mohou být až pětkrát vyšší než u jaderných elektráren.

„Nás by vybudování geotermální elektrárny mělo stát přibližně miliardu korun, další desítky milionů je třeba vydat na průzkumy a přípravné práce. To jsou obrovské peníze, které sami nejsme schopni zaplatit. Proto počítáme s využitím evropských dotací i se spoluprací s dalšími městy, která se rovněž chystají geotermální energii využívat,“ řekl starosta.

Deset nejaktivnějších radnic se již dohodlo na založení centra pro výzkum energetického využití litosféry, které bude jejich snahy koordinovat. Zakladatelem centra se stal Liberec a z východočeského regionu se k němu kromě Nové Paky připojily ještě Pardubice, Opočno, Dobruška a Heřmanův Městec.
„Pro uvažovanou elektrárnu už máme vybráno vhodné místo v průmyslové zóně u Heřmanic, kde by měl být potřebný geologický zlom. Prvním krokem bude důkladný průzkum, po němž by měl následovat zkušební vrt. Ten by měl potvrdit dostatečný zdroj energie v hloubce asi pěti kilometrů pod zemským povrchem,“ popsal Cogan.

I když pravděpodobnost potvrzení vhodných geologických podmínek je hodně vysoká, stále existuje asi třicetiprocentní riziko, že výsledky průzkumného vrtu stavbu geotermální elektrárny v Pace vyloučí.

„Na provedení vrtu bychom museli předem přispět zhruba dvaceti miliony korun. Až přijde čas, budeme ještě muset zvážit, zda do toho za těchto podmínek opravdu jít či nikoliv,“ upozornil starosta. Průzkumný vrt by se podle jeho odhadu mohl provést přibližně do dvou let, elektrárna by mohla v ideálním případě stát do pěti let.

„Město by výstavbou geotermální elektrárny získalo vydatný obnovitelný zdroj energie, který by nám přinesl energetickou nezávislost i zisk, protože vyrobenou elektřinu bychom prodávali do veřejných sítí. Získané teplo by mělo pokrýt potřeby všech městských organizací a vytápět by se jím mohla i část soukromých objektů,“ sdělil Cogan.


Ivan Truhlička
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)