Obyvatelé Nové Paky budou mít i v příštím roce zřejmě jako jediní na Jičínsku svoz domovního odpadu zdarma. V dalších městech zůstanou letošní poplatky beze změn nebo dojde jen k jejich mírnému navýšení.
„Poplatek byl pro letošní rok zrušen a zatím nevidíme důvod, abychom na tomto rozhodnutí něco měnili,“ říká packý místostarosta Josef Hendrych. Novopacká radnice tento příslib i pro další roky podmínila tím, že lidé udrží současný trend při třídění odpadů. A dosavadní čísla prý ukazují, že domácnosti tuto výzvu berou vážně. Podle statistiky vychází, že letošní míra separace je vyšší než vloni.
V Sobotce podle návrhu, který po uzávěrce listu schvalovali tamní zastupitelé, počítala radnice se zdražením v rozsahu kolem 200 až 300 korun ročně. Sobotka však na rozdíl od drtivé většiny měst a obcí nevybírá poplatek takzvaně na hlavu, ale podle popelnic. V současnosti přitom tamní domácnosti platí v průměru necelé dva tisíce korun ročně. To je zhruba tolik, co hradí běžná čtyřčlenná domácnost v Jičíně.
V okresním městě se příští rok bude rovněž zdražovat, cena za svoz odpadu však stoupne jen asi o 2,6 procentního bodu, tedy na 468 korun na osobu a rok.
V Hořicích podle vedoucího městského úřadu Jaroslava Vaise zůstane i pro příští rok zachována současná taxa, která vychází na 480 korun. Cena se nemění i přesto, že odpadové hospodářství je pro město ztrátové. „Za každého občana doplácíme ročně asi 180 až 200 korun,“ upřesnil tajemník.
Stejně tak až několik set tisíc korun ročně přispívá z rozpočtu na svoz domovního odpadu také město Lázně Bělohrad. Ani tam však poplatek pro příští rok nedozná změn, což by podle stávajícího zákona ani nebylo možné. Obce totiž mohou od každého z občanů vybírat za provoz této služby maximálně pět set korun ročně, a to je právě částka, kterou lidé v Bělohradě už letos platí.
Stejnou sumu vybírá od občanů v kraji také například magistrát v Hradci Králové nebo například města Náchod a Rychnov nad Kněžnou. (jn)