Město Lázně Bělohrad kvůli zpochybnění vlastnictví zámku musí památku převést na stát a zpět do svého vlastnictví.
Nečekané komplikace způsobil anonym, podle něhož ohlášení vlastnického práva bylo v roce 1992 provedeno v rozporu se zákonem. Celá transakce se měla uskutečnit do 20. dubna.
Nestalo se a zastupitelé obviňují Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) z liknavosti. Zámek byl totiž převeden na stát, ale ke zpětnému převodu na město do dnešního dne nedošlo!
Přitom budovu zámku má město vložit do vznikající akciové společnosti Rezidence Lázně Bělohrad, jejímž záměrem je přebudování objektu za 300 milionů korun na rezidenční bydlení pro seniory. Společníkem je firma Sherydan, která je hlavním investorem a do podniku vedle peněz dá i objekt špejcharu.
Pro realizaci projektu je nyní nutné provést vklad majetku do zakládající společnosti, což město nemůže provést, neboť v této chvíli je vlastníkem zámku stát. O všech těchto skutečnostech informoval ve středu večer zastupitelstvo města starosta Pavel Šubr.
Přesně popsal i kroky, které radnice musela k nápravě nesprávného zápisu v katastru nemovitostí podstoupit. Město se v březnu dohodlo se zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o podpisu souhlasného prohlášení, kde uznává, že došlo k chybě, a současně bude bezúplatným převodem převeden zámek na město. Obě strany projevily zájem záležitost vyřídit nejpozději do 20. dubna.
„Obě smlouvy byly schváleny, koncem dubna došlo k podpisu souhlasného prohlášení a čekal jsem, kdy bude připravena smlouva o bezúplatném převodu, ale nedočkal jsem se. Objevil se další problém. Soud již určil znalkyni, která ocenila nemovitosti, jež budou vloženy do akciové společnosti Rezidence, Město ale není v současné době majitelem zámku. Nevím, jak to situaci zkomplikuje, neboť nejsme schopni splnit své závazky. Jednal jsem s pracovištěm úřadu v Hradci Králové, kde mi potvrdili, že převod by se měl uskutečnit v červenci.“
Přítomný Jiří Vitvar z ÚZSVM v Jičíně ve svém vystoupení zdůraznil, že úřad postupoval ve shodě s městem, upozornil, že smlouva o převodu musí projít auditem. Připomněl, že došlo ke změně ministra a především změně zákona o převodu majetku, který je platný od 1. července. Požádal starostu Šubra, aby město dodalo znovu všechna požadovaná stanoviska, aby byl převod bezproblémový. Termín 15. července je podle něho reálný.
„Uděláme všechno pro to, aby se převod uskutečnil. Snažíme se vám pomoci,“ dodal Jiří Vitvar a přiznal, že termín 20. duben se nedal objektivně zvládnout. Šubr ale nesouhlasil, času prý bylo dost. „Byli jsme uvedeni v omyl, byl na nás spáchán podvod. Podepsali jsme obě smlouvy, a přitom byl zatím schválen jen převod zámku na stát a zpět na město ne. Nyní jsme bez zámku,“ rozčiloval se zastupitel Vlastimil Dlab.
Zastupitelé se nakonec shodli, že podstoupí další riziko, a souhlasili s podpisem prohlášení, týkajícího se ještě převodu objektu sauny, který byl z původní smlouvy vyňat, a smlouvy o bezúplatném převodu zámku ze státu na město. V této chvíli jim totiž nezbývá nic jiného než věřit, že úřady nový termín splní, firma Sherydan posečká a neodstoupí od akcionářské smlouvy.
Iva Kovářová