U brány do starého hřbitova na Gothardě byla v pátek odhalena pamětní deska, kterou město věnovalo hořickému rodákovi Josefu Ladislavu Janderovi, významnému vlastenci, matematikovi a rektorovi Univerzity Karlovy, a trojici astronomů, kteří právě na tomto místě před 191 lety provedli jedno z prvních geografických měření v českých zemích. Odhalení pamětní desky se uskutečnilo u příležitosti letošního Mezinárodního roku astronomie.
„Profesor Jandera, člen strahovských premonstrátů, patří mezi nejvýznamnější rodáky Hořic. Spolu s dalšími učenci, matematiky a astronomy, Aloisem Martinem Davidem a Josefem Morstadtem, kterým pomáhal Jan Černý, místní rodák a farář z nedalekých Chodovic, se zasloužili o stanovení zeměpisných souřadnic věže kostela sv. Gotharda. Hořice se tak díky nim staly jedním z prvních měst u nás, kde se geografické měření a určování zeměpisné polohy provádělo,“ uvedl hořický místostarosta Jaroslav Vácha.
Ještě před odhalením laminátové desky, jejíž autorkou je sochařka Nina Jindřichová, byla za účasti královéhradeckého biskupa Dominika Duky a místopředsedy Senátu Jiřího Lišky otevřena schránka s písemnostmi a dalšími historickými předměty z věže kostela sv. Gotharda. Ta byla před několika týdny objevena právě v báni zdejšího svatostánku, který prochází rekonstrukcí.
„Uvnitř tubusu se nacházely zprávy o dřívějších opravách kostela, dobové mince a další písemnosti. Nejstarší dokumenty obsahují technický popis oprav kostela z roku 1844, druhý a zároveň poslední vzkaz předchozích generací pochází z roku 1903. Věž kostela se tedy dočkala renovace znovu po 106 letech,“ upřesnil Vácha.
Písemnosti a dobové předměty spolu s aktuálními informacemi a zprávou o nynějších opravách, kterou připraví radnice a místní římskokatolické děkanství, budou uloženy a zapečetěny do nové urny z titanzinkového plechu. „Tubus, který doplníme o nové dokumenty, bude vrácen zpět do báně v průběhu následujících čtrnácti dnů s ohledem na postup pokračujících oprav věže kostela,“ poznamenal místostarosta.
Josef Ladislav Jandera (1776-1857) se s pomocí svých univerzitních kolegů zasloužil nejen o ve své době unikátní geografické měření na Gothardě, ale i o samotné zachování tohoto památného vrchu. Právě na jeho přímluvu se podařilo Gothard zachránit před zánikem. Tehdejší plány totiž počítaly s otevřením lomu, kde se měl těžit kámen na stavbu blízké královéhradecké silnice.
Také z těchto důvodů mu proto hořičtí sokolové nechali přímo na Gothardě postavit pomník, který byl však za druhé světové války poničen, ale v druhé polovině čtyřicátých let zdejší sochařská škola zhotovila jeho kopii. Loni bustu Jandery někdo ukradl z podstavce, ale naštěstí se ji podařilo vypátrat, a letos při nedávné vichřici poškodil pomník padající strom. Radnice proto nechala bustu nově zrestaurovat. (jn)