Petice, nesouhlas rodičů, studentů i vedení škol a města vyvolal nápad Královéhradeckého kraje sloučit Obchodní akademii a Gymnázium a SOŠ Hořice. Takový krok by totiž znamenal jednak zrušení víceletého gymnázia a zároveň spojení dvou různých škol.
„Je nesmysl řešit klesající počet žáků na všech školách tím, že těm lepším sebereme možnost studovat rychleji a rozvíjet se dál,“ vysvětlil jeden z hlavních argumentů ředitel Gymnázia a SOŠ v Hořicích Josef Lindauer s tím, že studentů sice ubývá, ale zatím není problém třídy naplnit.
S tím souhlasí i ředitel Obchodní akademie Jaroslav Kotrbáček: „Až budeme mít poloprázdné ústavy, pak bude takový krok pochopitelný. Ale sloučit dvě nejplnější hořické školy do jedné je podle mne hloupost.“
Ředitelé ale nejsou ve svém postoji osamocení. Z vlastní iniciativy začali jednat i rodiče a sepsali petici. Dosud ji podepsalo na 1100 lidí. Jedním z iniciátorů je Radmila Lukaštíková, absolventka gymnázia a zároveň maminka chlapce, který se zde učí. „Můj syn je zde spokojený a já si nedovedu představit, že by neměl tu šanci rozvíjet se rychleji a v těžší výuce, když na to má. A poslat ho v deseti letech dojíždět do jiného gymnázia v Jičíně nebo v Hradci, to bych si hodně rozmýšlela,“ vysvětlila další důvody protestů Lukaštíková.
Petice rodičů však není jediná. Další vznikla na obchodní akademii, nyní jsou pod ní na stovky dalších podpisů.
Deník zkontaktoval tiskového mluvčího Královéhradeckého kraje Imricha Dioszegi a po domluvě mu redakce zaslala několik otázek.
Kromě jiného se ptala i na to, zda chtějí schopnějším dětem vzít šanci víceletého gymnázia a nechat je na základních školách, a také jaké skutečnosti vedou kraj k takovému kroku.
Ani po třech dnech ale nepřišla žádná odpověď a mluvčí nezvedal telefon. Podle ředitelů škol jde hlavně o klesající počet žáků a procentuální poměr, kolik dětí by mělo jít na gymnázium.
„Nechápu, jak to může někdo hodnotit podle procent. Kde se ta čísla vzala? Ideální by bylo mít rovnoměrnou dostupnost vzdělání. A ta po tomto sloučení určitě nebude,“ sdělil Josef Lindauer, podle kterého je důležitější řešit problémy školství s rozdělením žáků komplexně, ne jednorázovým sloučením dvou fungujících a úspěšných škol.
Jejich vedení vadí i skutečnost, že se o tomto chystaném nápadu nedozvěděli od provozovatele (kraje), ale jinou cestou. Josef Lindauer z novin, Jaroslav Kotrbáček od kamaráda, jenž to zaslechl v rádiu.
Gymnazistům přijde nespravedlivé, že by nemohli přijmout 30 žáků do třídy, protože se nehlásí dalších 30, ze kterých by mohli vybírat. „Jediné, co se stane, je, že děti, kteří jsou na tom s prospěchem trochu hůře, by se táhli s těmi lepšími, a tím se zlepší sami,“ dodal ředitel. A nechat je na základních školách znamená nechat je zapadnout do průměru.
Proti sloučení škol je i hořická radnice, jak potvrzují slova starosty Ivana Doležala: „Máme k tomu záporný postoj, protože tím by klesla i úroveň zdejšího školství. Ani ušetření financí by nebylo tak zásadní.“
Podle dostupných informací Deníku by v případě, že návrh kraje projde, mělo mít gymnázium pouze čtyři třídy. Pro kantory by to znamenalo o 16 pracovních míst méně. „Úředníci v takovém případě neberou v potaz, že jsou zde potřeba kvalitní kantoři na jazyky a další odborné předměty. Naši studenti jsou úspěšní v soutěžích, krajských i republikových kolech, ve sportu a vědomostních olympiádách. Kdo se jim bude věnovat? Kdo s nimi bude ve svém volném čase hrát volejbal a podporovat je?“ ptá se Josef Lindauer.
Deník bude celou situaci sledovat a ke kauze se vrátí, až získá vyjádření kraje.
Sloučení by museli odhlasovat krajští zastupitelé (minimálně 23 ze 45) a původně měli rozhodovat ve středu (2.12.). Kvůli protestům se ale vše pozastavilo.
Zuzana Koulová