V nejbližších dnech bude dokončena stavba nové kompostárny, kterou v Lískovicích vybudovalo, dle informací od místostarosty Ing.Jaroslava Váchy město Hořice s podporou z fondů Evropské unie, jejichž příspěvek činil téměř devadesát procent veškerých nákladů.
Stavba v areálu bývalé skládky v Lískovicích byla zahájena letos na jaře. Na rozdíl od minulých let, kdy zde byl tuhý komunální odpad pouze ukládán, bude nové zařízení řešit otázku biologického odpadu kompostováním, které je považováno za jeden z nejlepších způsobů zpracování tohoto druhu odpadu. Krom toho, že nezatěžuje životní prostředí je jeho produktem dobře využitelná surovina, zlepšující vlastnosti půdy.
Nezanedbatelným důvodem pro vybudování kompostárny je ekonomická výhodnost. Vytříděním a zpracováním biologického odpadu se podstatně sníží, až o 40 procent, celkový objem směsného komunálního odpadu, jehož likvidace je velmi nákladná. Navíc je nutné na základě evropské směrnice snížit množství biologického odpadu ukládaného na skládky. V roce 2020 by to mělo činit maximálně 35 procent množství, které na skládkách končilo v roce 1995.
V Lískovicích bude používán způsob volného kompostování v překopávaných řadách, zkrápěných zachycenou dešťovou vodou. Krom překopávače bude provoz vybaven mobilním štěpkovačem bioodpadu. Zařízení bude sloužit potřebám města Hořic a jeho občanů, uvádí Vácha. V prvních letech provozu bude zpracovávat odpad, vzniklý při údržbě městské zeleně a odpad, který občané odevzdají na příslušných sběrných místech. Jde výhradně o bioodpad rostlinného původu, zbytky živočišného původu do kompostárny nepatří.
Co nejdříve se počítá s rozšířením počtu sběrných míst, připraven je i projekt, který by umožnil pořízení odpadových nádob na biologicky rozložitelný odpad pro jednotlivé domácnosti a svozové vozidlo, jenž by tento odpad pravidelně odváželo. Ing. Vácha je optimistou a věří, že město bude úspěšné při vyřizování této žádosti na Státním fondu životního prostředí a bude mu přiznána opět dotace ve výši 90 % nákladů.
Dokončením kompostárny město z velké části vyřeší problematiku bioodpadu v Hořicích. V dalších letech se odpadovému hospodářství budou dále věnovat. Již nyní se připravují na výstavbu moderního sběrného dvora, který nahradí dosavadní místo, nevyhovující technologicky ani kapacitně. I na tento projekt budou Hořice žádat o dotaci z evropských fondů.