Města dostala možnost regulovat provoz výherních automatů, na moderní videoterminály však jejich pravomoce nestačí.
Stop gamblerům, další herny v Hořicích nechceme! Zastupitelé byli v této záležitosti ještě před několika měsíci jednotní. Schválili i několik nových vyhlášek, které by růstu takových zařízení zabránily. Nejdříve stanovili poplatek pět tisíc korun za čtvrt roku za každý výherní hrací přístroj (VHP), poté zakázali, aby vznikaly herny mimo místa, kde jsou nyní v provozu. Do třetice ještě stanovili čas, kdy mají být stroje vypnuty, ve všední dny ve 22 hodin a o víkendech o půlnoci. Město od stoprocentní úspěšnosti dělí jen videoloterijní terminály (VLT), nová modernější zařízení, která nepodléhají těmto vyhláškám a mohou být tedy provozována bez omezení.
Videoloterijní terminály se mohou stát větším nepřítelem, než by se mohlo na první pohled zdát. Notoričtí hráči po vypnutí VHP můžou jednoduše přesednout o kousek dál k loterijnímu terminálu, kde se dá hrát o větší peníze, nebo spíš o ně přijít.
Na tuto skutečnost přišli v Jičíně. Zde platí vyhláška o místu, kde může být herna provozována, už od roku 2009. Časový rozptyl byl stanoven až letos v únoru. Provozovatelé heren upozornili, že pokud budou omezeny VHP, nevyplatí se jim a přejdou raději na modernější VLT, které však město nemůže nijak ovlivňovat. Jičínští zastupitelé se tedy rozhodli novou vyhlášku raději zrušit.
Půjde v jejich stopách i hořická radnice? Ta navíc nyní obdržela dopis od Sdružení zábavního průmyslu UNASO, které vlastní velkou část výherních zařízení v Česku. Sdružení požádalo hořické zastupitele, aby nařízení zrušili. Na oplátku například slíbilo, že odstraní z heren všechny poutače a reklamy.
V Hořicích se však vyhláška setkává s úspěchem. ,,Měli bychom pokračovat ve stavu, jaký je teď a nařízení neodvolávat, v praxi se totiž osvědčuje. Při kontrolách jsme zatím nezaznamenali žádné porušení, po desáté hodině ve všední den byly všechny automaty vypnuté,“ informuje velitel Městské policie v Hořicích Stanislav Nosek a dodává, že většinou mají hráči oblíbený jeden automat, po úpravě času prostě hernu navštíví dříve.
I když se na videoloterijních terminálech dá prohrát více peněz, tudíž se stávají nebezpečnějšími, gambleři nemusí mít ani potřebný obnos, hospodářská krize podle Stanislava Noska dorazila i do tohoto prostředí. A jak se s vyhláškou vyrovnávají sami provozovatelé? Některým je to jedno, VHP totiž ani nemají. ,,Tak mně se to líbí, podnikatelsky mě to nijak neomezuje, máme tu totiž jen novější přístroje, které nařízení města o času a místu nepodléhají,“ říká Matěj Kučera z herny a baru Stress v hořickém Expivovaru. Aby si mohly obce a města posvítit i na nové videoterminály, musí proběhnout novela loterijního zákona, povolování zatím zůstává v kompetenci ministerstva financí.
Autor: Tereza Černá