Nová Paka prodala kino. Zastupitelé schválili prodej za symbolickou korunu
Nová Paka prodala kino. Zastupitelé schválili prodej za symbolickou korunu
Kino v Nové Pace už nepatří městu. Zdejší zastupitelé v pondělí schválili prodej budovy i s vybavením za symbolickou korunu místnímu podnikateli Davidu Horáčkovi, který přímo naproti biografu provozuje restauraci a penzion Novopacké sklepy. Nový majitel získal objekt s podmínkou, že minimálně po dobu příštích pěti let zachová jeho stávající využití s tím, že ročně musí odehrát alespoň pětadevadesát filmových představení.
„Myslím, že privatizace kina dopadla dobře. Pan Horáček přímo naproti kinu vlastní restauraci, kde už několik let pořádá pravidelně spoustu kulturních akcí. Zastupitelé souhlasili, že mu kino přenecháme zdarma s tím, že ho v příštích letech bude dál provozovat s minimálním počtem pětadevadesáti představení ročně,“ sdělil packý starosta Rudolf Cogan.
David Horáček byl přitom jediným zájemcem, který se do výběrového řízení přihlásil. „Kino prodáváme za jednu korunu s podmínkou, že jeho provoz v příštích pěti letech majitel zachová, ale zároveň nebude od města požadovat žádný příspěvek. Město přitom na chod kina doplácelo asi čtyři sta padesát tisíc korun ročně. Vzhledem k tomu, že nový vlastník musí kino udržet v chodu, tak vlastně bude hodnotu budovy postupně umořovat,“ konstatuje místostarosta Josef Hendrych.
Odhadní cena kina podle něj vychází na necelé dva miliony korun. A pokud by David Horáček podmínky smlouvy nedodržel, musel by městu zaplatit penále, které vychází na dvojnásobek této ceny. „V případě, že pan Horáček bude do biografu investovat a z těchto důvodů pak některý rok nebude schopen odehrát minimální počet filmových představení, pětileté období činnosti kina se prodlouží o jeden, případně o dva roky. První vyúčtování se uskuteční po pěti letech,“ upřesnil Hendrych.
Nový majitel tvrdí, že jedním z hlavních důvodů, proč se do privatizace kina přihlásil, byla snaha zachovat dosavadní způsob využití biografu. „Je to asi jediná možnost, jak si mohu zajistit, aby naproti podniku, který tady už několik let provozuji, nevzniklo nějaké obtěžující nebo nevhodné zařízení. Pokud by objekt koupil někdo jiný, pak bych tuto možnost ztratil. Chtěl bych, aby kino dál fungovalo a sloužilo jako kulturní stánek pro veřejnost. V přilehlé restauraci pořádám kulturní akce, takže se nabízí příležitost obě aktivity propojit. Kino by mohlo sloužit nejen k promítání filmů, ale například i pro pořádání koncertů,“ líčí Horáček.
Romana Martincová, ředitelka městského kulturního střediska, které kino dosud spravovalo, připouští jisté zklamání z rozhodnutí o prodeji. „Loni v prosinci nás zastupitelé příjemně překvapili, když schválili šest set tisíc korun na modernizaci kina, na pořízení projektoru, abychom mohli promítat filmy na DVD nosičích. Patrně to bylo svázáno s ohlášeným česko-polským filmovým projektem, který probíhal minulý týden. Byl to jistý příslib, že kino bude fungovat do plánované přestavby kulturního střediska, kde se počítá i s promítacím sálem. Snad jsme se tedy filmovým projektem z minulého týdne důstojně rozloučili,“ říká Martincová.
Místostarosta Stanislav Albrecht považuje prodej kina za dohodnutých podmínek za optimální řešení. "Měli jsme více možností, jak s biografem naložit. Díky tomu, že kupující nemusí vynaložit peníze na pořízení nemovitosti, se nám podařilo nalákat zájemce, který si kino převezme. Město tak okamžitě ušetří kolem 450 tisíc korun, které by jinak muselo ročně hradit jako ztrátu," sdělil Albrecht. Připustil, že ušetřené peníze město použije na podporu kultury v Nové Pace. (jn)